Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA - evaluator proprietati imobiliare
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA - evaluator proprietati imobiliare

Infiintare PFA - In cazul unui evaluator imobiliar este necesara infiintarea unui Pfa?Nu poate functiona in baza atestatelor si stampilei?:sorry:
valentin.ropota a scris:
Infiintare PFA - In cazul unui evaluator imobiliar este necesara infiintarea unui Pfa? Nu poate functiona in baza atestatelor si stampilei?

Depinde de raspunsul la intrebarea:
- cine v-a acordat sau autorizat calitatea de "evaluator proprietati imobiliare" ?

Personalitatea juridica poate emana fie de la ORC (PFA) fie de la AFP (PFI).
legalmgm, utilizator
Inregistrarea se face la finante pe baza documentului eliberat de organizatia profesionala din care rezulta ca detineti calificarea pentru care doriti sa va autorizati.
Profesiile liberale pot fi practicate doar in urma certificarii date de un organism abilitat in domeniu, astfel: CECCAR pentru experti contabili si contabili autorizati; Ministerul Justitiei pentru traducatori, etc.
In cazul profesiilor liberale nu este obligatorie inregistarrea la Registrul comertului ci inregistrarea se face numai la Administratia finantelor publice de domiciliu, in baza autorizatiei sau oricarui act emis in acest sens de organizatia profesionala