Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale diferente PFI - PFA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

diferente PFI - PFA

Am observat ca in cadrul forumului majoritatea utilizatorilor nu fac nici o diferenta intre PFI si PFA, dar cele doua notiuni sunt diferite.
As dori sa stiu cum se inregistreaza o PFI si caror reglementari legale e supusa. Va rog sa nu faceti referire la OUG 44/2008 deoarece aceasta se aplica PFA.
[ link extern ]
SUCCES!
=D>
Multumesc ................
Dar ma asteptam sa stiti ca Legea 300/2004 a fost abrogata prin OUG 44/2008, deci revin cu rugamintea fara referiri la OUG 44/2008 care abroga L300/2004.
PFI este un termen inventat, nu apare in legislatie ca atare, pentru a desemna persoanele care practica profesii liberale.
Profesiile liberale pot fi practicate doar in urma certificarii date de un organism abilitat in domeniu: Barou pentru avocati, CECCAR pentru experti contabili si contabili autorizati, CCF pentru consultanti fiscali, CAFR pentru auditori financiari, Ordinul Arhitectilor pentru arhitecti, Colegiul Medicilor pentru medici, etc.

PFI se inscrie direct la Administratia Financiara pe baza buletinului si certificatului/autorizatiei/deciziei eliberat/a de institutia respectiva si completand formularul 070.

Oranina Dumitru, Contabil
multumesc pentru raspuns