Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... factura orange
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

factura orange

In 2002 am cumparat un telefon cu abonament de la orange, incheiat cu contract pe 2 ani. Dupa un an si 2 luni am renuntat la abonament si nu mi s-a cerut clauza de reziliere de 1000 ron, dar nici nu am platit ultima factura ultima factura .Anul trecut in februarie am primit de la orange o instiintare sa platesc ultima factura plus acea clauza de 1000 ron la care se adauga penalitati. In iunie tot anul trecut am primit alta hartie in posta in care scria ca orange renunta la acea clauza de reziliere dar in schimb tot mi se cerea plata facturii si de data aceasta fara penalitati. Anul acesta in martie am primit de la o firma de avocatura o instintare in care eram sfatuit sa platesc pentru a nu ajunge in instanta, iar astazi 9.08.2010 am gasit in posta o cerere de executare silita de la un avocat si mi se pretinde sa achit suma de 600 ron desii ultima factura era de 200 ron. Ce sa fac? E posibil dupa atatia ani sa fiu nevoit sa pletesc acea factura + penalitati chiar daca timp de 7 ani nu am fost instintat, si penalitatiile sa fie mai mari ca suma initiala?
Dreptul lor la actiune s-a prescris. Daca faceti plata, este plata nedatorata. Faceti contestatie la executare.
elena138, utilizator