Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort de coun acord
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort de coun acord

dac am un colil de 14 ani impliniti putem obtine divortul prin acord comun?
sau este o proplema coplilul ?
Nu puteti divorta prin acord , intrucat aveti un copil minor. Incercati divortul din culpa comuna. Succes.
sigur.
Va recomand sa apelati la un mediator autorizat. Procedura e simpla, costurile foarte mici si termenul rapid. In plus nu va expuneti public "rufele din familie"
v-a recomandat gresit colega care v-a trimis la mediator.competenta sa dispuna desfacerea casatoriei e doar instanta de judecata.se poate termina repede divortul daca va veti prezenta ambele parti si veti fi de acord ambii ca copilul sa stea la unul din parinti.
in acest caz, divortul se poate pronunta din culpa comuna a sotilor.
copilul va fi audiat in camera de consiliu .
athe a scris:

v-a recomandat gresit colega care v-a trimis la mediator.competenta sa dispuna desfacerea casatoriei e doar instanta de judecata.se poate termina repede divortul daca va veti prezenta ambele parti si veti fi de acord ambii ca copilul sa stea la unul din parinti.

Nu este gresit. Acordul se va incheia la mediator apoi va fi prezentat instantei de judecata. :D