avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort de coun acord
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort de coun acord

dac am un colil de 14 ani impliniti putem obtine divortul prin acord comun?
sau este o proplema coplilul ?
Cel mai recent răspuns: MIHAIELA-GABRIELA SERBAN , Contabil 10:36, 11 August 2010
Nu puteti divorta prin acord , intrucat aveti un copil minor. Incercati divortul din culpa comuna. Succes.
sigur.
Va recomand sa apelati la un mediator autorizat. Procedura e simpla, costurile foarte mici si termenul rapid. In plus nu va expuneti public "rufele din familie"
v-a recomandat gresit colega care v-a trimis la mediator.competenta sa dispuna desfacerea casatoriei e doar instanta de judecata.se poate termina repede divortul daca va veti prezenta ambele parti si veti fi de acord ambii ca copilul sa stea la unul din parinti.
in acest caz, divortul se poate pronunta din culpa comuna a sotilor.
copilul va fi audiat in camera de consiliu .
athe a scris:

v-a recomandat gresit colega care v-a trimis la mediator.competenta sa dispuna desfacerea casatoriei e doar instanta de judecata.se poate termina repede divortul daca va veti prezenta ambele parti si veti fi de acord ambii ca copilul sa stea la unul din parinti.

Nu este gresit. Acordul se va incheia la mediator apoi va fi prezentat instantei de judecata. :D

Alte discuții în legătură

Divort rmm rmm Buna ziua, Problema mea e des intalnita din pacate: casatoriti de aproape 5 ani, impreuna din vremea liceului, am ajuns acum destul de straini, S-au adunat ... (vezi toată discuția)
Cum pot schimba o actiune de divort din culpa exclusiva a paratului in actiune de divort prin acord? LDTE LDTE Buna ziua! va rog daca se poate sa ma ajutati cu un sfat juridic in urmatoarea situatie.In calitate de reclamant am deschis actiune de divort din culpa ... (vezi toată discuția)
Divort culpa comuna marinescucorneliu marinescucorneliu buna ziua, sotia mea a depus actele de divort din culpa comuna. Pe instiintarea de divort e trecut la probatoriu ancheta sociala,( avem un copil impreuna) ... (vezi toată discuția)