Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bonuri de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bonuri de masa

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca este legal ca o firma sa-mi acorde bonurile de masa in ziua 8 a lunii urmatoare (de ex in luna august primesc bonurile aferente lunii iulie), precum si daca firma a calculat 'corect' ca in luna august sa-mi impoziteze cu 16% (cf noii legi de impozitare a tichetelor de masa) cval bonurilor primite in luna iulie (dar care sunt aferente lunii iunie).
Va multumesc anticipat pentru raspunsul dvs.

Cu stima,
Simona
Conform legii 142/1998 actualizata,
ART. 5
(1) Angajatorul distribuie salariatilor tichetele de masa, lunar, in ultima decada a fiecarei luni, pentru luna urmatoare.
(2) In conditiile prevazute la alin. (1), angajatorul distribuie, pe salariat, un numar de tichete de masa corespunzator numarului de zile lucratoare din luna pentru care se face distribuirea.
In ceea ce priveste impozitarea.... Cu siguranta ele sunt asimilate lunii pentru care s-a facut impozitarea.
Va multumesc pentru raspunsul dvs, insa am nevoie de unul mai explicit.
Am inteles ca firma la care lucrez nu acorda cf legii bonurile, adica aniticpat. Ce pot face eu in aceasta situatie, avand in vedere ca raspunsul financiarului a fost ca impozitarea bonurilor primite in luna iulie e prefect legala?!
In situatia in care ele sunt aferente lunii iunie.
Ei considera ca vi le dau in termen sau asa trebuie sa reiasa. Eu cred ca ar trebui sa solicitati sa vi le dea in termenul legal.
Si atata pierdere sa aveti dumneavoastra cei 16%.... Mult succes!
De multe ori in incercarea de a castiga ...pierdem. Analizati.
MIHAIELA-GABRIELA SERBAN, Contabil