Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare teren

Soacra detine un teren si o casa pe acest teren. Pe terenul detinut de ea am construit, eu si sotul meu, o casa fara a avea acte pe ea. Poate vinde soacra terenul si sa ne dea afara pe mine si sotul meu din casa noastra?
Sa fie soacra chiar ata de rea? Probabil e suparata tare de tot...

Poate sa si vanda, poate si sa ceara instantei,de exemplu, constatarea dreptului de proprietate asupra imobilului edificat pe terenul proprietate personala.

Dvs nu aveti acte in sensul ca nu detineti autorizatie de construire si proces verbal de receptie dar poate aveti diverse chitante de la materialele de constructie, aveti martori care au lucrat la edificarea casei, etc.
Ca sa vanda terenul pe care se afla edificata constructia neautorizata,mai intai trebuie intocmita documentatie cadastrala si intabulat terenul si constructia.Cum regimul juridic al constructiei nu este clar stabilit,e greu de intabulat. Doar daca apeleaza la instanta judecatoreasca ,asa cum spunea domnul florinaican,atunci trebuie sa dovediti cu acte si martori ca este a dvs.