Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act de proprietate

cum pot obtine act de proprietate pentru o casa pe care am construit-o pe un teren pe care l-am cumparat?
depinde cand ati contruit-o si daca ati incalcat vreo lege...daca trebuia sa aveti autorizatie de constructie va fi mai complicat si costisitor.
Buna ziua. Autorizatia de construire este din anul 1998.
Autorizatia de construire este actul de proprietate al casei, impreuna cu incheierea de intabulare si documentatia cadastrala.
Actul de proprietate care sa ateste dreptul dvs de construire ... sunt doua : Aut. Construire si Pv receptie finala de la Primarie.
Pentru a face "Operatiunile de Publicitate imobiliara" popular cadastru si intabularea la care va obliga... spre binele dvs statu' - trebuie mai intai sa aveti acte pe teren si acestea sa fie inscrise in cartea funciara. Gasiti la OCPI (oficiul de cadastru) din jud dvs o lista cu Autorizati cadastru - si chiar un birou de relatii cu publicul.
Mulumesc pentru raspunsuri.