Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act de proprietate

cum pot obtine act de proprietate pentru o casa pe care am construit-o pe un teren pe care l-am cumparat?
Pentru a intabula o casa este nevoie de Autorizatie de construire si Proces verbal de receptie finala pentru constructii edificate recent.
Sunt cazuri in care actul asupra unei constructii se poate obtine printr-o Sentinta civila de accesiune imobiliara.
Of! Nu m-am gandit ca asa stau lucrurile.Deci situatia se prezinta in felul urmator:
- autorizatia de construire este pe numele soțului meu și a fratelui meu, deoarece casa este construită împreună, fiecare având intrare separată (cele două jumătăți fiind simetrice)
- nu avem proces verbal de recepție de la primărie
- din păcate fratele meu a decedat acum o lună
M-am uitat la autorizația de construire și am constatat că am doar o copie.

Nu este nici o problemă sau neînțelegere între noi. doar că eu aș dori să am actele în ordine. Ce avem de făcut în această situație?
Vă mulțumesc deocamdată pentru răbdare.
Un CRACIUN fericit tuturor!