avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act de proprietate

cum pot obtine act de proprietate pentru o casa pe care am construit-o pe un teren pe care l-am cumparat?
Cel mai recent răspuns: Bora Irina , utilizator 17:23, 25 Decembrie 2011
Pentru a intabula o casa este nevoie de Autorizatie de construire si Proces verbal de receptie finala pentru constructii edificate recent.
Sunt cazuri in care actul asupra unei constructii se poate obtine printr-o Sentinta civila de accesiune imobiliara.
Of! Nu m-am gandit ca asa stau lucrurile.Deci situatia se prezinta in felul urmator:
- autorizatia de construire este pe numele soțului meu și a fratelui meu, deoarece casa este construită împreună, fiecare având intrare separată (cele două jumătăți fiind simetrice)
- nu avem proces verbal de recepție de la primărie
- din păcate fratele meu a decedat acum o lună
M-am uitat la autorizația de construire și am constatat că am doar o copie.

Nu este nici o problemă sau neînțelegere între noi. doar că eu aș dori să am actele în ordine. Ce avem de făcut în această situație?
Vă mulțumesc deocamdată pentru răbdare.
Un CRACIUN fericit tuturor!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intabulare casa camelia_b camelia_b Buna, Vreau sa stiu ce solutie exista ca atunci cand vom intabula casa construita de mine si sotul meu, pe actul de proprietate sa fim amandoi trecuti. ... (vezi toată discuția)
Vanzare casa+teren ellastef ellastef terenul; are cadastru si intabulare,iar casa o am trecuta doar pe rol in registrul agricol pe care platesc impozite.ilam in posesie de 6ani prin contract de ... (vezi toată discuția)
Act proprietate casa tinaa tinaa buna ziua. va rog sa imi spuneti daca pot obtine accesiune imobiliara in instanta in cazul in care am construit o casa pe terenul meu cu materialele mele ... (vezi toată discuția)