Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nu mi s-au acordat cheltuielile de judecata - ce pot ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nu mi s-au acordat cheltuielile de judecata - ce pot face?

Stimate Doamne,
Stimati Domni....;
Vin in fata Domniilor voastre cu descrierea unei situatii de care m-am lovit, nevoit fiind sa-mi caut dreptatea prin salile de judecata. Nu sint confuz, dar de priceput, chiar nu pricep. Prin urmare, daca printre Dvs. sint persoane care fie cunosc despre ce este vorba fie au intampinat situatii asemanatoare cu a mea, va rog sa ma ajutati in nelamurirea mea si va raman recunoscator pentru aceasta.
Deci:
Un domn oarecare m-a dat in judecata avand pretentii de la mine, pretentii constand in plata catre dumnealui a sumei de 120 000 Ron. Ne-am judecat la Judecatorie... La primul termen, dumnealui nu a venit; la al doilea termen, iar nu s-a prezentat. I s-a pus in vedere, si la primul termen si la al doilea, sa achite taxa de timbru, axata pe suma ceruta ca pretentii. Nu a platit decat 120 lei. La al treilea termen, nu s-a prezentat, iar de la 9:42 si pana la 15:15, am asteptat, la recomandarea judecatorului, ca poate-poate, apare. Dupa-amiaza, in jurul orei15:17, se ridica un domn din sala, domn care era acolo de dimineata dar la prima strigare nu a reactionat deloc, se ridica deci, cu o foaie mototolita in mana, si spune judecatorului ca domnul X nu poate veni, avand ceva treaba in alta parte. Judecatorul anuleaza actiunea ca netimbrata, cu drept de recurs. Fac dar apel la Tribunal, domnul ce ma bantuie se prezinta si spune ca nu a avut parte de un proces echitabil, Completul de judecata de la Tribunal caseaza sentinta si o retrimite la prima instanta.Data fiind situatia, eu fac recurs la o Curte de Apel. Face si dumnealui, la fel. (cred, nici nu mai stiu ce actiuni a mai facut domnia sa)... Ne prezentam la judecata, nu timbreaza actiunea, bodogane nu stiu ce, isi tot framanta mainile. Judecatoarea de la Curtea de Apel ma intreaba ce pretentii am. Ii raspund ca doar cheltuielile de judecata, reprezentand onorariul avocatului (in suma de 900 Ron). Avocatul mi-a dat o hartie, s-o inmanez judecatorului, cu tot ce trebuie scris in ea. Judecatoarea ma intreaba, din nou, daca vreau si alte cheltuieli, recte cheltuieli de deplasare. Ii raspund ca nu. Bine, ramane in pronuntare. Plec acasa, astept cuminte sentinta. Asta se intampla pe 26 nov. 2009. Apare sentinta pe net, pe 30 nov. Admite recursul meu, respinge actiunea domnului X. Irevocabila. Dar nu spune nimic de cheltuieli de judecata. Intreb avocatul, acesta imi spune sa asteptam sentinta, prin posta. Sentinta vine pe 6 ian.2010 (data postei). A doua zi merg la avocat, ii arat sentinta, in care, intr-adevar, nu se amintea nimic de cheltuieli de judecata. Avocatul face o cerere de indreptare eroare judiciara si o depune la Curte, pe 12 ian.2010, data specificata prin stampila Curtii de pe respectiva cerere. Odata cu cererea mea, si domnul X depune recurs la decizia Curtii, cum ca dumnealui doreste sa plateasca taxa de timbru, dar nu e lasat. Pe 18 feb. 2010 este procesul, in Camera de Consiliu. Curtea respinge cererea domnului si respinge si cererea mea, "...ca tardiv formulata". Irevocabila. (de pe net citire, ca acasa nu am primit nimic)...
Merg din nou la avocat, ii spun din nou ce sentinta am primit, dumnealui imi spune, fireste, sa asteptam sentinta, sa vedem motivatia. Sentinta nu vine dar pe 01 aprilie iar sint citat la Curte ca domnul are alte chestii de discutat, recte tot obsesia sa constand in impresia ca nu i se ia in calcul cei 120 lei platiti, la prima faza a procesului. I se respinge, irevocabil. Nu se mai trimite nicio sentinta; merg la Tribunalul de care apartin, incepand cu data de 5 aprilie, si de fiecare data mi se spune ca dosarul nu a venit, curios fiind cum a motivat Curtea decizia. Abia astazi mi se da dosarul, ca sa aflu ca el venise din 12 aprilie, a.c. Deci, este corecta decizia Curtii de Apel? Am gresit eu, pe undeva? Vreau sa va spun din capul locului: suma de 900 de lei nu este, totusi, o suma de lepadat. Nu sint ahtiat dupa acesti bani, desi as fi putut face altceva cu ei. Dar cred ca obligarea celui care pierde procesul, la plata cheltuielilor de judecata, este si o forma de coercitie, de "pedeapsa", daca vreti. Domnului i s-a respins actiunea ca n-a timbrat-o, la insistentele judecatorilor (sa se roage doi judecatori de tine, sa-ti timbrezi actiunea, nu-i de colea), iar mie nu mi s-au dat cheltuielile de judecata, desi am fost intrebat daca vreau si am raspuns ca vreau cheltuielile... Ce-mi puteti spune? Iertati-ma pentru lungul comentariu. Va multumesc anticipat si Dumnezeu sa va daruiasca tot ce este bun. (rog administratorul de considera ca nu am plasat bine comentariul, sa-l plaseze Domnia lui, unde crede de cuviinta. Multumesc)
alex9ys, utilizator
Sunt cateva inadvertente in povestirea dvs.
In primul rand - pretentii in valoare de 120.000 lei - competenta apartine Tribunalului si nu Judecatoriei.
In al doilea rand ziceti la un moment dat ca ati facut recurs la hotararea Tribunalului - nu prea merge - daca e sa ne luam dupa ce ati scris - Tribunalul s-a pronuntat in recurs si hotararea din recurs nu mai poate fi atacata cu recurs.
In al treilea rand - ati solicitat cheltuielile de judecata - onorariu avocat - din care dosar? - la care din instante ati fost asistat de avocat - se pare ca la ultima (in care ati cerut aceste cheltuieli el nu prea a fost prezent pentru ca atunci le-ar fi cerut el).
Si ar mai fi cateva ......
Procesul a inceput la Judecatorie. Si a decurs exact cum am descris. Apoi apelul meu facut la Tribunal, apoi recursul de la Curtea de Apel. Onorariul avocat din dosarul pus in discutie. (procesul cu pretentiile, nu am pomenit de alt dosar....). La Curte, avocatul nu a putut veni, fiind nevoie de prezenta sa la Inalta curte, la Bucuresti. Dar am depus la dosar intampinare, asa cum a fost redactata de dumnealui. Ati citit ce am scris,deci stiti urmarea. Daca mai gasiti niscai inadvertente, bucuros as dori sa le aflu. Am fost asistat de avocat pe tot parcursul procesului, insemnand etapele Judecatorie si Tribunal, mai putin Curtea de Apel, unde am depus acea intampinare sau cerere sau cum i-o mai spune. Vreti sa spuneti ca daca cerea avocatul cheltuielile, mi se acordau, dar asa, am fost intrebat la "misto"?
alex9ys, utilizator
alex9ys a scris:

Procesul a inceput la Judecatorie. Si a decurs exact cum am descris. Apoi apelul meu facut la Tribunal, apoi recursul de la Curtea de Apel. Onorariul avocat din dosarul pus in discutie. (procesul cu pretentiile, nu am pomenit de alt dosar....). La Curte, avocatul nu a putut veni, fiind nevoie de prezenta sa la Inalta curte, la Bucuresti. Dar am depus la dosar intampinare, asa cum a fost redactata de dumnealui. Ati citit ce am scris,deci stiti urmarea. Daca mai gasiti niscai inadvertente, bucuros as dori sa le aflu. Am fost asistat de avocat pe tot parcursul procesului, insemnand etapele Judecatorie si Tribunal, mai putin Curtea de Apel, unde am depus acea intampinare sau cerere sau cum i-o mai spune. Vreti sa spuneti ca daca cerea avocatul cheltuielile, mi se acordau, dar asa, am fost intrebat la "misto"?

Ar fi bine daca reusiti sa scanati hotararea si poate puneti aici sau pe adresa de mail.
Conform codului de procedura civila, litigiile comerciale (ati spus ca este vorba de pretentii) se judeca de catre Tribunal - in cazul in care valoarea este mai mare de 100.000 lei. In consecinta fie valoarea a fost mai mica fie obiectul dosarului este altul.
Cu privire la cheltuieli - avocatul a depus vreodata dovada, in original, ca i-ati achitat onorariul (chitanta lui a facut parte din dosarul cauzei?)?
Instanta nu va intreaba "la misto" dar nici nu poate sa se pronunte daca nu are dovezi.
Aurel Fleancu - Cabinet Individual de Avocat, Avocat
Valoarea este de 1.200.000.000 lei vechi, contravaloarea unui apartament, chipurile. Asta inseamna 120 000 ron, sper sa nu ma insel la zerouri. Si da, am fost dat in judecata la Judecatorie. (ce Dumnezeu, doar am fost acolo...). La dosar sunt doua chitante, 500, respectiv 400 ron, onorariu. (500-Judecatorie, 400, apelul).
Aveti posibilitatea sa scanati hotararea/hotararile?
Aveti dreptate - este litigiu civil si competenta in prima instanta apartine Judecatoriei.
Eu am gresit.
Aurel Fleancu - Cabinet Individual de Avocat, Avocat