Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de ucenicie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de ucenicie

va rog sa imi dati cat mai multe detalii privind intocmirea unui contract de ucenicie la locul de munca (clauze , de ce trebuie tinut cont, remuneratie, contributii sociale). De fapt sunt interesata de specificul acestui tip de contact (vechime, concedii medicale/ de odihna).
multumesc anticipat pentru ajutor
anisu a scris:

pe ce perioada maxima se poate incheia un contract de ucenicie? 2 ani? multumesc si scuze de deranj
anisia

Durata contractului de ucenicie la locul de muncă se stabileşte în funcţie de ocupaţia/calificarea pentru care urmează să se pregătească ucenicul şi de competenţele dobândite anterior de către ucenic, fără a putea fi mai mică de:
a) 6 luni, în cazul în care ucenicia la locul de muncă se organizează pentru dobândirea unei calificări de nivel 1;
b) 12 luni, în cazul în care ucenicia la locul de muncă se organizează pentru dobândirea unei calificări de nivel 2 sau pentru dobândirea competenţelor specifice ocupaţiilor cuprinse în grupele majore 5, 6, 7 şi 8 din Clasificarea ocupaţiilor din România;
c) 24 de luni, în cazul în care ucenicia la locul de muncă se organizează pentru dobândirea unei calificări de nivel 3 sau pentru dobândirea competenţelor specifice ocupaţiilor cuprinse în grupele majore 3 şi 4 din C.O.R.
mai am 2 intrebari: ucenicia se face exclusiv pentru ocupatiile din grupele majore 3,4,5,6,7 si 8?
o persoana incadrata ca lucrator comercial nu trebuie sa aiba o calificare pentru a deveni maistru avizat daca unitatea, care a fost in prealabil autorizata, isi da acordul?
va multumesc pentru amabilitate.
anisu a scris:

mai am 2 intrebari: ucenicia se face exclusiv pentru ocupatiile din grupele majore 3,4,5,6,7 si 8?
o persoana incadrata ca lucrator comercial nu trebuie sa aiba o calificare pentru a deveni maistru avizat daca unitatea, care a fost in prealabil autorizata, isi da acordul?
va multumesc pentru amabilitate.

Intr-adevar, ucenicia se face numai pentru ocupatiile din grupele 3 - 8 din COR.

Persoana care solicită atestarea ca maistru de ucenicie trebuie să îndeplinească următoarele condiţii cumulative:
a) să deţină o calificare pentru ocupaţia/calificarea pentru care doreşte să obţină atestarea;
b) să aibă o experienţă profesională de cel puţin 3 ani din ultimii 5 ani în ocupaţia/calificarea pentru care solicită atestarea; în cazul persoanelor fizice autorizate să desfăşoare activităţi economice, să aibă o experienţă profesională de 1 an din ultimii 2 ani;
c) să fi participat la cursuri de formare a formatorilor, finalizate cu certificate;
d) să nu aibă cazier judiciar;
e) să fie apt din punct de vedere medical.