avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Furnizorul nu respecta legea 161/2010
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Furnizorul nu respecta legea 161/2010

am fost luna asta de vreo 2 ori pana akuma sa reziliez niste servicii la ei... am facut contractu pe data de 16-04-2010 si ei imi spun ca nu pot rezilia serviciile ca ... cica au fost facute inainte de data legii iesite... si am mai vb cu un avocat care mi-a zis ca nu conteaza cand a fost facut contractu se poate rezilia oricand si as mai vrea niste raspunsuri sigure sa stiu ce fac :|
Ultima modificare: Marți, 10 August 2010
DrThrax2010, utilizator
Cel mai recent răspuns: gheorghiub , utilizator 11:31, 2 Noiembrie 2010
Face-ti o sesizare la OPC.Si eu am probleme cu R.
Ultima modificare: Marți, 10 August 2010
ContSters20980, utilizator
Avocatul respectiv nu v-a spus si ca nu aveti nevoie de acordul furnizorului pentru denuntarea contractului? Ca nu conteaza ce parere au salariatii sai despre cum se aplica legea?
se poate sa imi puneti un model de sesizare si unde sa o trimit ??

Andreea Lisievici a scris:

Avocatul respectiv nu v-a spus si ca nu aveti nevoie de acordul furnizorului pentru denuntarea contractului? Ca nu conteaza ce parere au salariatii sai despre cum se aplica legea?


nu a zis nimik in rest :|
Ultima modificare: Marți, 10 August 2010
DrThrax2010, utilizator
Pentru sesizarea ANPC: [ link extern ]

Daca n-a zis nimic in rest, atunci e bine sa luati seama acum: rezilierea de care se tot vorbeste e un act unilateral al dvs. Furnizorul nu are cum sa spuna da sau ba, pentru ca nu il intreaba nimeni. Furnizorul poate doar sa va factureze ceea ce considera el a fi "justa despagubire", care ar trebui sa fie zero daca nu ati beneficiat de un produs la pret promotional.
uite ca ei tot pe a lor o tzin :| nush ce sa mai fac :|

Alte discuții în legătură

Contract romtelecom cypryan1985 cypryan1985 Am un contract la .................... pentru servicii de date pe Fibra optica, contract semnat in 2010 pentru 2 ani, dar in primele 4 luni am realizat ca ei ... (vezi toată discuția)
Contract telefonie mobila sicosul sicosul Buna ziua, Am un abonament la o firma de telefonie mobila, ianuarie 2010, cu numar portat din vodafone si cu achizitionarea unui telefon mobil la un pret ... (vezi toată discuția)