Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... rate+salarii diminuate
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

rate+salarii diminuate

Buna.Va rog sa ma ajutati cu un sfat.Am contractat la banca un credit in urma cu 2 ani,pina in momentul de fata sant la zi cu ratele.Din luna august insa,fiind bugetari atat sotia,ca si mine am pierdut cate 25%-25% din salarii.Avem 2 copii minori,si am ajuns in situatia in care numai putem plati ratele.Creditul a fost contractat pe 30 ani pentru constructia unei locuinte,a fost girat cu un alt imobil.Exista posibilitatea inghetarii-amanarii ratelor pentru o perioada de timp?Va multumesc mult.
Cred ca ar trebui sa discutati cu banca la care ati contractat creditul, pentru ei sunt in masura sa va precizeze daca si conditiile in care se poate face o eventuala esalonare de plata.
Regulile nu sunt aceleasi pentru fiecare banca.
Pana sa ajung la banca,as dori sa stiu daca exista vreo lege,sau cel putin teoretic se poate realiza acest lucru
Exista posibilitatea restructurarii/reesalonarii. Conditiile difera de la banca la banca. Nu sunt reglementate de lege, ci sunt acordate de banca in functie de analiza/situatia fiecarui solicitant. Cele mai reale detalii le aflati de la banca dvs.Puteti sa sunati pana ajungeti personal.
szilrob a scris:

Buna.Va rog sa ma ajutati cu un sfat.Am contractat la banca un credit in urma cu 2 ani,pina in momentul de fata sant la zi cu ratele.Din luna august insa,fiind bugetari atat sotia,ca si mine am pierdut cate 25%-25% din salarii.Avem 2 copii minori,si am ajuns in situatia in care numai putem plati ratele.Creditul a fost contractat pe 30 ani pentru constructia unei locuinte,a fost girat cu un alt imobil.Exista posibilitatea inghetarii-amanarii ratelor pentru o perioada de timp?Va multumesc mult.

@szilrob: "Pana sa ajung la banca,as dori sa stiu daca exista vreo lege,sau cel putin teoretic se poate realiza acest lucru"

poate gasiti ceva aici

www.avocatnet.ro/content/for...
ContSters123067, utilizator