avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... rate+salarii diminuate
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

rate+salarii diminuate

Buna.Va rog sa ma ajutati cu un sfat.Am contractat la banca un credit in urma cu 2 ani,pina in momentul de fata sant la zi cu ratele.Din luna august insa,fiind bugetari atat sotia,ca si mine am pierdut cate 25%-25% din salarii.Avem 2 copii minori,si am ajuns in situatia in care numai putem plati ratele.Creditul a fost contractat pe 30 ani pentru constructia unei locuinte,a fost girat cu un alt imobil.Exista posibilitatea inghetarii-amanarii ratelor pentru o perioada de timp?Va multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: ContSters123067 , utilizator 09:46, 11 August 2010
Cred ca ar trebui sa discutati cu banca la care ati contractat creditul, pentru ei sunt in masura sa va precizeze daca si conditiile in care se poate face o eventuala esalonare de plata.
Regulile nu sunt aceleasi pentru fiecare banca.
Pana sa ajung la banca,as dori sa stiu daca exista vreo lege,sau cel putin teoretic se poate realiza acest lucru
Exista posibilitatea restructurarii/reesalonarii. Conditiile difera de la banca la banca. Nu sunt reglementate de lege, ci sunt acordate de banca in functie de analiza/situatia fiecarui solicitant. Cele mai reale detalii le aflati de la banca dvs.Puteti sa sunati pana ajungeti personal.
szilrob a scris:

Buna.Va rog sa ma ajutati cu un sfat.Am contractat la banca un credit in urma cu 2 ani,pina in momentul de fata sant la zi cu ratele.Din luna august insa,fiind bugetari atat sotia,ca si mine am pierdut cate 25%-25% din salarii.Avem 2 copii minori,si am ajuns in situatia in care numai putem plati ratele.Creditul a fost contractat pe 30 ani pentru constructia unei locuinte,a fost girat cu un alt imobil.Exista posibilitatea inghetarii-amanarii ratelor pentru o perioada de timp?Va multumesc mult.


@szilrob: "Pana sa ajung la banca,as dori sa stiu daca exista vreo lege,sau cel putin teoretic se poate realiza acest lucru"


poate gasiti ceva aici

www.avocatnet.ro/content/for...
Ultima modificare: Miercuri, 11 August 2010
ContSters123067, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme cu bancile maria tofan maria tofan Va rog foarte mult sa ma ajutati intr-o problema legata de datoriile catre banci.Sotul meu a contractat mai multe credite, dintre care unul mai consistent ... (vezi toată discuția)
Datorii- refinatare credite mesmeea mesmeea Buna Ziua, In cazul datoriilor prea multe exista vreo posibilitate de cumulare a acestora si posibilitatea de a plati o singura rata? (vezi toată discuția)
Refuz reesalonare rate ora601 ora601 Buna ziua . Se da urmatoarea problema . Avem un credit ipotecar facut in 2008 in chf moment in care salriul avea o valoare x. si cursul chf o valoare z. La un ... (vezi toată discuția)