Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... refuz reesalonare rate
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

refuz reesalonare rate

Buna ziua . Se da urmatoarea problema . Avem un credit ipotecar facut in 2008 in chf moment in care salriul avea o valoare x. si cursul chf o valoare z. La un interval de timp dupa obtinerea creditului salariu a acrescut, dar bugetar fiind in urma masurilor luate (-25% sal) salariul a ajund la aceasi valoare x din momentul incheierii creditului. Insa fatorita faptului ca la momentul acordarii creditului cursul de schimb al chf era cu mult mai mic fata de cursul actual (de la 2.19 in 2008 la 3.3 in 2010), am ajuns la ora actuala in incapacitate de plata. Am fost sa ma interesez la banca cu pricina daca se poate face ceva in aceasta privinta si o persoana de la relatii clienti m-a informat (verbal) ca exista posibilitatea sa fiu pasuit pentru un an cu plata ratelor, dar am fost indrumat pt mai multe informatii catre un consilier. Acesta din urma mentionand ca la ora actuala am acelas salariu ca la momentul acordarii creditului si nedorind sa auda ce cresterea valutei mi-a spus ca nu ma poate ajuta. Avand in vedere ca mai devreme sau mai tarziu voi ajunge in incapacitate de plata as dori sa stiu ce optiuni am in aceasta situatie. Nu exista nici o lege care sa forteze bancile sa gaseasca o solutie in cazul in care se ajunge in incapacitate de plata ? Orice sfat este binevenit. Mersi
Faceti sesizare la OPC pentru clauze abuzive si solicitati rezilierea contractului.
=D> Cam asta era si ideea mea, sa fac cere scrisa sa cer nr de inregistrare si cu nr de inregistrare si refuzul scris sa ma duc val vartej la opc X-( ......dar sa le zic ce? ...nu stiu de ce lege sa ma agat. :O
legea 193/ 2000 ;)
ora601 a scris:

Buna ziua . Se da urmatoarea problema . Avem un credit ipotecar facut in 2008 in chf moment in care salriul avea o valoare x. si cursul chf o valoare z. La un interval de timp dupa obtinerea creditului salariu a acrescut, dar bugetar fiind in urma masurilor luate (-25% sal) salariul a ajund la aceasi valoare x din momentul incheierii creditului. Insa fatorita faptului ca la momentul acordarii creditului cursul de schimb al chf era cu mult mai mic fata de cursul actual (de la 2.19 in 2008 la 3.3 in 2010), am ajuns la ora actuala in incapacitate de plata. Am fost sa ma interesez la banca cu pricina daca se poate face ceva in aceasta privinta si o persoana de la relatii clienti m-a informat (verbal) ca exista posibilitatea sa fiu pasuit pentru un an cu plata ratelor, dar am fost indrumat pt mai multe informatii catre un consilier. Acesta din urma mentionand ca la ora actuala am acelas salariu ca la momentul acordarii creditului si nedorind sa auda ce cresterea valutei mi-a spus ca nu ma poate ajuta. Avand in vedere ca mai devreme sau mai tarziu voi ajunge in incapacitate de plata as dori sa stiu ce optiuni am in aceasta situatie. Nu exista nici o lege care sa forteze bancile sa gaseasca o solutie in cazul in care se ajunge in incapacitate de plata ? Orice sfat este binevenit. Mersi

se da urmatoarea posibila solutie:)

www.avocatnet.ro/content/for...
ContSters123067, utilizator