Forum Discuţii juridice Executare silită probleme cu un cont
Discuție deschisă în Executare silită

probleme cu un cont

Buna ziua

Sunt in executare silita la o banca din cauza unui credit neachitat. Am primit de la executorul judecatoresc o hartie cum ca toate conturile mele la toate bancile mi s-au blocat.... Eu am un alt cont la o alta banca in care mi se vireaza indemnizatia pentru cresterea copilului ( sunt in concediu de pateritate)... Intrebarea mea este : nu este acesta un venit special?.... poate cineva sa se atinga de banii aceia?..... Doamna de la banca mi-a zis azi cu un aer rece ca.... nu exista o lege in care se specifica care sunt veniturile speciale si ca din moment ce ma aflu in executare silita mi se blocheaza absolut tot ce e pe numele meu.... Pot sa fac eu ceva sa imi recuperez acei bani?

Va multumesc.
nu pot fi urmarite silit indemnizatiile pentru cresterea copilului. art 409 Cod pr. civ alin. ultim prevede "Alocaţiile de stat şi indemnizaţiile pentru copii, ajutoarele pentru îngrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate în caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum şi orice alte asemenea indemnizaţii cu destinaţie specială, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmărite pentru nici un fel de datorii."
ok va multumesc mult... dar acuma eu ce pot sa fac sa imi recuperez banii? la cine trebuie sa merg la banca?... la executorul judecatoresc?
trebuie sa formulati o contestatie la executare si sa solicitati si intoarcerea executarii silite.