Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... venituri de natura profesionala - obtinute ocazional
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

venituri de natura profesionala - obtinute ocazional

Buna ziua.
Astazi, 11.08.2010, a fost postat un articol pe avocatnet.ro (www.avocatnet.ro/content/art... ".
Mie nu-mi este f clar nici din articol daca in cazul veniturilor de natura profesionala, obtinute ocazional se platesc sau nu si contributiile sociale (pensie, sanatate si somaj) sau numai impozitul de 16% ca pana acum.
Puteti sa ma lamuriti si pe mine va rog?
Multumesc anticipat
Multumesc foarte mult. Problema este ca revista la care publicam platea impozite pentru suma pe care mi-o dadeau mie pe contract civil. Eu deja eram angajat la alte firma care la fel platea toate dariel catre stat. In aceste situatii eu trebuie sa mai fac declaratia aceasta pe OUG 58?

In iulie am publicat dar in august nu mai public pentru ca nu mi s-a solicitat. Venitul poate fi considerat ocazional?