Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general factura reducere
Discuție deschisă în Contabilitate în general

factura reducere

cum se inregistreaza corect o factura de la un furnizor care imi acorda o reducere comerciala (pe factura apare sub denumirea de red pret 2l- am dat un exemplu la un anumit produs 12% apoi e trecuta suma cu tva -ul aferent!
aceasta reducere este scazuta din valoarea datorata catre furnizor la produsul respectiv!
pe factura apare asa:
produs X buc 20 pret 25 valoare 50 tva 12
reducere pret 12% valoare 6 tva 1.44
cum inregistrez corect in contabilitate tinand cont ca reducerea se scade automat din valoarea datorata furnizorului ????????
ingrid30, utilizator
ingrid30 a scris:

cum se inregistreaza corect o factura de la un furnizor care imi acorda o reducere comerciala (pe factura apare sub denumirea de red pret 2l- am dat un exemplu la un anumit produs 12% apoi e trecuta suma cu tva -ul aferent!
aceasta reducere este scazuta din valoarea datorata catre furnizor la produsul respectiv!
pe factura apare asa:
produs X buc 20 pret 25 valoare 50 tva 12
reducere pret 12% valoare 6 tva 1.44
cum inregistrez corect in contabilitate tinand cont ca reducerea se scade automat din valoarea datorata furnizorului ????????

Atunci cand reducerea este acordata pe factura de livrare a produselor, inregistrarea acestora in contabilitate se face la pretul diminuat cu reducerea comerciala:
% 401 54.56

371 44