avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general factura reducere
Discuție deschisă în Contabilitate în general

factura reducere

cum se inregistreaza corect o factura de la un furnizor care imi acorda o reducere comerciala (pe factura apare sub denumirea de red pret 2l- am dat un exemplu la un anumit produs 12% apoi e trecuta suma cu tva -ul aferent!
aceasta reducere este scazuta din valoarea datorata catre furnizor la produsul respectiv!
pe factura apare asa:
produs X buc 20 pret 25 valoare 50 tva 12
reducere pret 12% valoare 6 tva 1.44
cum inregistrez corect in contabilitate tinand cont ca reducerea se scade automat din valoarea datorata furnizorului ????????
Ultima modificare: Miercuri, 11 August 2010
ingrid30, utilizator
Cel mai recent răspuns: Oranina Dumitru , Contabil 15:46, 11 August 2010
ingrid30 a scris:

cum se inregistreaza corect o factura de la un furnizor care imi acorda o reducere comerciala (pe factura apare sub denumirea de red pret 2l- am dat un exemplu la un anumit produs 12% apoi e trecuta suma cu tva -ul aferent!
aceasta reducere este scazuta din valoarea datorata catre furnizor la produsul respectiv!
pe factura apare asa:
produs X buc 20 pret 25 valoare 50 tva 12
reducere pret 12% valoare 6 tva 1.44
cum inregistrez corect in contabilitate tinand cont ca reducerea se scade automat din valoarea datorata furnizorului ????????


Atunci cand reducerea este acordata pe factura de livrare a produselor, inregistrarea acestora in contabilitate se face la pretul diminuat cu reducerea comerciala:
% 401 54.56

371 44

4426 10.56

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Discounturi nenesa nenesa Buna seara.Nu stiu ce sa mai cred cu atatea pareri.Spun simplu problema:pe o factura de marfa se acorda discount(bonus) (ex.180x0.010= -1.80+(-tva 0.34). Cum ... (vezi toată discuția)
Discount pe factura furnizorului vioviod vioviod Am cumparat marfa de la furnizor in vederea revanzarii, dar pe aceeasi factura furnizorul mi-a acordat si discount. Factura arata asa: 1. creion 2 buc X 10 ... (vezi toată discuția)
Noile conturi 609 si 709? Annamaria Bajko Annamaria Bajko Buna seara! Am o intrebare in legatura cu conturile 609 si 709.Aceste conturi functioneaza invers fata de 667 si 767???Pana acuma sconturile acordate am ... (vezi toată discuția)