Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiunea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiunea

mama mea a decedat in 1992.in timpul casatoriei cu tatal meu cei doi au achizitionat un apartament.succesiunea nu a fast dezbatuta ,tatal meu poate vinde acest apartament daca eu nu doresc acest lucru?pot cere acum sa dezbatem mostenirea(dupa 20 ani de la decesul mamei) chiar daca tatal meu nu doreste?tatal meu este recasatorit ,daca dezbatem mostenirea vine si sotia la dezbatere?mentionez ca nu am mers la notar in termenul legal acceptand mostenirea in mod tacit ,eu locuind inca 7 ani de la decesul mamei in ceasta locuinta.stima
Nu se poate vinde fara acordul tuturor mostenitorilor, si doar dupa dezbaterea succesiunii.
Da, puteti sa dezbateti acum. Daca va intelegeti amiabil, mergeti la notar, daca nu, apelati la instanta.

Sotia actuala a tatalui dvs. nu vine la mostenirea dupa mama dvs.
in instanta ce as putea castiga?eu vreau partea mea de casa.
La notar sau in instanta, veti avea aceleasi drepturi.
Doar ca unii mostenitori au impresia ca merita mai mult, dar legea e aceeasi.

Partea dvs. e 3/4 din jumatatea mamei.
atunci cum as putea sa iau cele 3/4 din ce mi se cuvine?
Am scris mai sus:) trebuie dezbatuta succesiunea: la notar daca va intelegeti amiabil, daca nu, in instanta.
Angajati-va un avocat.