avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1664 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiunea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiunea

mama mea a decedat in 1992.in timpul casatoriei cu tatal meu cei doi au achizitionat un apartament.succesiunea nu a fast dezbatuta ,tatal meu poate vinde acest apartament daca eu nu doresc acest lucru?pot cere acum sa dezbatem mostenirea(dupa 20 ani de la decesul mamei) chiar daca tatal meu nu doreste?tatal meu este recasatorit ,daca dezbatem mostenirea vine si sotia la dezbatere?mentionez ca nu am mers la notar in termenul legal acceptand mostenirea in mod tacit ,eu locuind inca 7 ani de la decesul mamei in ceasta locuinta.stima
Cel mai recent răspuns: ContSters160686 , utilizator 14:51, 11 August 2010
Nu se poate vinde fara acordul tuturor mostenitorilor, si doar dupa dezbaterea succesiunii.
Da, puteti sa dezbateti acum. Daca va intelegeti amiabil, mergeti la notar, daca nu, apelati la instanta.

Sotia actuala a tatalui dvs. nu vine la mostenirea dupa mama dvs.
in instanta ce as putea castiga?eu vreau partea mea de casa.
La notar sau in instanta, veti avea aceleasi drepturi.
Doar ca unii mostenitori au impresia ca merita mai mult, dar legea e aceeasi.

Partea dvs. e 3/4 din jumatatea mamei.
atunci cum as putea sa iau cele 3/4 din ce mi se cuvine?
Am scris mai sus:) trebuie dezbatuta succesiunea: la notar daca va intelegeti amiabil, daca nu, in instanta.
Angajati-va un avocat.

Alte discuții în legătură

Dreptul la succesiune coddani coddani as avea nevoie de o informatie in problema mea. suntem 4 frati (toti suntem majori), iar in primavara anului 2009 mama noastra a decedat; la 3 luni dupa ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa moartea parintelui recasatorit alicecarmen alicecarmen buna ziua, va rog sa imi dati un sfat in ceea ce priveste succesiunea dupa tatal meu. Sunt unica sa fiica.Mama mea a murit cand aveam varsta de 11ani iar tatal ... (vezi toată discuția)
Mostenire liviughita liviughita Tatal meu a decedat in 2001,el a fost casatorit legal cu mama mea din 1970. Dupa decesul tatalui meu ,am dezbatut mostenirea cu mama ,si conform legii a fost ... (vezi toată discuția)