Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... concubinaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

concubinaj

bunurile obtinute in timpul concubinajului sunt bunuri comune sau personale?
Sunt bunuri personale.
Daca ambii concubini au cumparat un bun, acesta e comun.
cum se poate dovedi ca e comun daca e doar pe numele unuia dintre ei?
Daca se dovedeste ca a fost achizitionat in perioada de concubinaj este bun comun.Faptul ca exista o chitanta de achizitionare a oricarui bun pe numele unuia dintre soti nu inseamna ca este bun propriu.Bunurile se impart intr adevar si in functie de contributia financiara a fiecaruia dintre soti .
tatal meu are din prima casatorie(cea cu mama mea)un apartament,iar cat a fost in concubinaj cu actuala sotie au achizitionat pe numele ei o garsoniera(tatal lucra in MApN, ea in confectii).in cazul in care tatal meu decedeaza garsoniera intra si ea la mostenire?stima