avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 869 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzufruct viager

am si eu o intrebare: daca parintii mei mi-au facut un uzufruct viager pe o casa 6 luni de zile inseamna ca am detinut acea casa??? ca sa stiu daca pot face dosar pentru o casa sociala la primarie!!! multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: ContSters47264 , utilizator 14:57, 11 August 2010
Nu cred ca v-au facut uzufrust viager ( pentru 6 luni) ...fiindca acesta ar fi in semnat pe viata-viager. Indiferent ce v-ar fi facut, daca nu ati detinut proprietatea vreunui imobil , puteti primi o locuinta sociala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Credit - abitatie viagera Alexandru Manea Alexandru Manea Buna seara! Va rog sa ma ajutati cu o informatie. Am un imobil de 139 mp de la parintii mei obtinut in 2011 prin contract de vanzare-cumparare cu clauza ... (vezi toată discuția)
Nud proprietar vs uzufruct viager TudoracheAdrian TudoracheAdrian Buna ziua. Am cumpărat recent o proprietate unde eu sunt nudul proprietar iar părinții sunt uzufruct viager. Întrebarea mea este următoarea. Daca ai mei ... (vezi toată discuția)
Prima casa dupa vanzare imobil propriu shtrumf shtrumf Buna ziua Am nevoie de o lamurire din partea dumneavoastra, oricine ar fi dispus a-mi raspunde, legata de participarea la programul "prima ... (vezi toată discuția)