Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune+vanzare imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune+vanzare imobil

buna ziua,

as avea si eu cateva nelamuriri...este vorba despre o mostenire,o casa,casa este pe numele parintilor 50-50%,ei avand 5 copii
parintii sunt decedati...primul a fost tatal,acum 16 ani,nu s-a facut nici un fel de mostenire,acum 1 an a decedat si mama
unul dintre copii locuieste in casa respectiva,el neavand incheiat nici un fel de act cu parintii sau cu ceilalti frati
si acum intrebarile:
1.vor sa faca succesiunea...aproximativ cat i-ar costa si care ar fi pasii pe care trebuie sa parcurga?
2.ce drepturi are fratele care sta momentan in casa,adica cat poate sa ramana?
3.in cazul in care se vinde casa,ce taxe trebuie platite si aproximativ in ce valoare?
la aceste intrebari veti primi un raspuns complet de la un notar.
La acest moment trebuie dezbatuta succesiunea de pe urma ambilor parinti. Se vor emite certificate de mostenitor de pe urma acestora, in care vor fi mentionate bunurile ramase de pe urma defunctilor precum si mostenitorii. Bunurile vor intra in patrimoniul mostenitorilor in cote indivize. Ulterior trebuie facut partajul moment la care mostenitorii se pot intelege cui ii va ramane bunul, daca acesta se poate imparti intre ei sau in ipoteza in care imobilul va fi preluat doar de unul dintre ei ce suma va trebui acesta sa plateasca.
Daca nu va intelegeti pe cale notariala atat dezbaterea succesorala cat si partajul pot fi solutionate de instanta.
Pe instanta, la partaj taxa de timbru este de 3% din valoarea masei partajabile.
In ceea ce priveste taxele notariale un notar va poate raspunde.
In ceea ce priveste problema fratelui care locuieste in imobil acesta nu are mai multe drepturi decat ceilalti frati, cel mult poate justifica solicitarea de atribuire a imobilului, insa va trebui sa ii despagubeasca pe ceilalti mostenitori pentru cotele pe care acestea le au din masa succesorala
multumesc pentru raspunsuri