avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... reabilitarea termicã a clãdirilor de locuit
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

reabilitarea termicã a clãdirilor de locuit

Buna ziua,

Am o problema pe care nu reusesc sa o rezolv. Asociatia de proprietari de unde apartin, doreste sa reabiliteze termic blocul in care locuiesc -"cu ajutorul" Primariei Brasov. Eu doresc sa imi fac izolarea pe cont propriu (locuiesc la parter), pentru ca nu imi permit suma solicitata de 2270 lei. Ni s-a spus ca daca nu platim aceasta reabilitare cu primaria, vom fi dati in judecata, desi nu am semnat niciun act si nici posibilitati materiale nu avem.
Va rog sa-mi spuneti
- daca pot obtine autorizatia individual avand in vedere ca se va face izolatia pe intreg blocul,
- daca este legal sa fim obligati in contextul de mai sus,
- legal ce trebuie sa fac?
Cu stima,
Anca B
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 11:43, 13 August 2010
Inteleg ca vreti sa va executati lucrarea in regie proprie. Credeti ca va va costa mai putin?
Cu siguranta. Doream sa stiu care sunt pasii pentru a obtine toate aprobarile, ce acte sunt necesare.
Aprobarea asociatiei de proprietari, autorizatie de constructie de la primarie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reabilitare termica pe cont propriu lilipangica lilipangica care sunt pasii de urmat in cazul reabilitarii termice a apartamentului situat la etaj 1?Vreau sa fac acest lucru pe cont propriu (vezi toată discuția)
Ce se intampla daca nu vreau reabilitare kicsim21 kicsim21 Asociatia de locatari al blocului a decis ca doreste reabilitarea blocului pe cale privata (adica fara programul primariei). Intrebarea mea este care sunt ... (vezi toată discuția)
Reabilitare termica parti comune vs proprietate personala (ferestre) rflec rflec Buna ziua tuturor; am si eu o mare problema si va rog va rog mult sa ma ajutati Anul acesta a fost afisat la avizier aprobarea primariei de sector de a ... (vezi toată discuția)