Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... reabilitarea termicã a clãdirilor de locuit
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

reabilitarea termicã a clãdirilor de locuit

Buna ziua,

Am o problema pe care nu reusesc sa o rezolv. Asociatia de proprietari de unde apartin, doreste sa reabiliteze termic blocul in care locuiesc -"cu ajutorul" Primariei Brasov. Eu doresc sa imi fac izolarea pe cont propriu (locuiesc la parter), pentru ca nu imi permit suma solicitata de 2270 lei. Ni s-a spus ca daca nu platim aceasta reabilitare cu primaria, vom fi dati in judecata, desi nu am semnat niciun act si nici posibilitati materiale nu avem.
Va rog sa-mi spuneti
- daca pot obtine autorizatia individual avand in vedere ca se va face izolatia pe intreg blocul,
- daca este legal sa fim obligati in contextul de mai sus,
- legal ce trebuie sa fac?
Cu stima,
Anca B
Inteleg ca vreti sa va executati lucrarea in regie proprie. Credeti ca va va costa mai putin?
Cu siguranta. Doream sa stiu care sunt pasii pentru a obtine toate aprobarile, ce acte sunt necesare.
Aprobarea asociatiei de proprietari, autorizatie de constructie de la primarie.