Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intabulare casa veche din 1955 plus terenuri aferente ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intabulare casa veche din 1955 plus terenuri aferente locuintei

Buna ziua.
Bunica mea de 66 de ani are un certificat de mostenitor dupa ambii parinti pentru o casa cumparat de acestia in 1955 cu chitanta de descarcare si un titlu de proprietate de la Reforma Agrara pe numele celui de la care au cumparat casa.
In jurul locuintei sunt cca 500mp teren, vreo 200 in fata casei si inca vreo 300 rapa in spatele casei.
Cineva i-a spus ca exista o lege care va ramane valabila doar pe parcursul acestui an 2010, pe baza careia poate primi titlul de proprietate pe numele ei si poate face intabularea fara sa plateasca comisione expertilor de cadastru. E adevarat, se poate asa ceva? Daca da, despre ce lege e vorba si care sunt demersurile legale pe care trebuie sa le urmeze pentru a intabula casa pe numele ei? Daca nu, unde trebuie sa se adreseze si de ce acte are nevoie?
Multumesc anticipat.
Intrebati la primarie...este posibil sa aiba ei un expert angajat; daca nu, puteti lucra cu orice expert doriti dvs.