Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plangere penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plangere penala

Buna ziua.am sa va descriu ce mi s aintamplat si va rog daca imi puteti spune ce se poate face impotriva acestei persoane,
In data de 10.08.2010 am fost martor la un accident .Soferul masinii respective a vrut sa paraseasca locul accidentului si l am oprit spunandu i ca voi suna la politie ,accidentul fiind unul cu victime (nu grav accidentate).Am coborat din masina si am sunat la apelul de urgenta 112 timp in care din masina respectiva s a coborat o persoana de sex masculin si a inceput sa injure ca de ce sun eu la politie.In timp ce vorbeam la 112 respectivul mi a luat telefonul din mana si mi a tras 2 palme.a venit jandarmeria,i a luat datele si au spus ca daca vreau sa depun plangere sa merg la politie.Am fost la politie dar acolo mi s a spus ca deja a fost sanctionat pentru tulburarea linistii dar nu si pentru agresiunea comisa.
Pot face o plangere penala impotriva respectivului chiar daca nu am fost la medicina legala,avand martori care au asistat la agresiune?
ciprian80, utilizator
Da, mergeti si depuneti plangere.Fapta constituie loviri si alte violente, chiar daca nu exista zile de ingrijiri medicale. Nu lasati sa treaca mai mult de 2 luni de la data agresiunii.
Puteti si chiar e indicat sa mergeti cat mai repede la politie si sa depuneti o plangere penala.