Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... cardul european
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

cardul european

Buna ziua,

Poate ma puteti ajuta cu o informatie. Am citi foarte mult despre cardul european pe net dar tot nu sunt convinsa de ce se poate acoperi in problema mamei mele pe care o sa incerc sa o prezint pe scurt.
Mama muncea in Germania cand a facut o hemoragie puternica dupa aprox o luna de munca si a fost dusa de urgenta la spital intr-o noapte. Medicul de garda a hotarat sa o opereze de urgenta deoarece i s-a descoperit o tumoare foarte mare in uter de care nu am avut habar, deoarece mama nu a prezentat nici un simptom.
A stat 2 saptamani in spital si a mai suportat o interventie cirugicala usoara. In tot timpul asta am sunat la casa de asigurari sa ma asigur daca trebuie sa ma ingrijorez de bani sau nu. Si daca da sa incep sa-i adun din toate partile. Am fost anuntata de spitalul din germania ca interventiile costa 10 mii de euro si ca au fost extrem de necesare.

Dupa ce a venit mama acasa, am incercat sa aflu daca s-a rezolvat cu asiguraraea, dar in Germania mi s-a spus ca s-au ivit probleme. Comunicarea se face foarte greu cu germania, pentru ca eu vb doar engleza iar nemtii nu prea.:) Cei din Alba imi zic ca ei nu au primit inca nici o cerere de despagubire si sa stau linistita ca daca a fost urgenta ar trebui acoperita de card.

Intrebarea mea este daca ar trebui sa ma nelinistesc si sa incep sa adun cei 10 mii de euro, sau daca pot sa stau linistita?
Nimeni nu ne spune concret ce se poate acoperi, cei de la asigurari ma poarta de la un telefon la altul fara nici o lamurire concreta.
Ce inseamna strictul necesar medical in cazul mamei mele?? Mi s-a spus ca daca nu o operau putea sa moara deoarece a pierdut foarte mult sange.

Va multumesc pentru suport!

Ramona
Banii nu strica sa-i adunati pt. orice eventualitate. Dar cardul european ar trebui sa acopere interventiile de urgenta.Nu va descurajati daca nu vi se raspunde la telefon sau daca va plimba de la un telefon la altul. Asa e la noi. Multa rabdare si succes!
ramo05ab a scris:

Buna ziua,

Poate ma puteti ajuta cu o informatie. Am citi foarte mult despre cardul european pe net dar tot nu sunt convinsa de ce se poate acoperi in problema mamei mele pe care o sa incerc sa o prezint pe scurt.
Mama muncea in Germania cand a facut o hemoragie puternica dupa aprox o luna de munca si a fost dusa de urgenta la spital intr-o noapte. Medicul de garda a hotarat sa o opereze de urgenta deoarece i s-a descoperit o tumoare foarte mare in uter de care nu am avut habar, deoarece mama nu a prezentat nici un simptom.
A stat 2 saptamani in spital si a mai suportat o interventie cirugicala usoara. In tot timpul asta am sunat la casa de asigurari sa ma asigur daca trebuie sa ma ingrijorez de bani sau nu. Si daca da sa incep sa-i adun din toate partile. Am fost anuntata de spitalul din germania ca interventiile costa 10 mii de euro si ca au fost extrem de necesare.

Dupa ce a venit mama acasa, am incercat sa aflu daca s-a rezolvat cu asiguraraea, dar in Germania mi s-a spus ca s-au ivit probleme. Comunicarea se face foarte greu cu germania, pentru ca eu vb doar engleza iar nemtii nu prea.:) Cei din Alba imi zic ca ei nu au primit inca nici o cerere de despagubire si sa stau linistita ca daca a fost urgenta ar trebui acoperita de card.

Intrebarea mea este daca ar trebui sa ma nelinistesc si sa incep sa adun cei 10 mii de euro, sau daca pot sa stau linistita?
Nimeni nu ne spune concret ce se poate acoperi, cei de la asigurari ma poarta de la un telefon la altul fara nici o lamurire concreta.
Ce inseamna strictul necesar medical in cazul mamei mele?? Mi s-a spus ca daca nu o operau putea sa moara deoarece a pierdut foarte mult sange.

Va multumesc pentru suport!

Ramona

Am si eu o problema asemanatoare si as vrea sa stiu daca ati avut card european inainte de incident? Daca nu, v-au lasat sa il faceti retroactiv sau cum?
Pentru ca mamei i lam facut dupa ce a fost internata si operata si nu au vrut sa ne emita asigurarea decat de la data inregistrarii si atunci operatia si zilele de la terapie intensiva nu intra in asigurare