avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cheltuieli de judecata=onorariu avocat?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cheltuieli de judecata=onorariu avocat?

Buna ziua!
M-as bucura daca m-ati putea lamuri!

Iata datele problemei:

In proces civil , am fost reprezentata la prima instanta de catre un avocat;
am achitat onorariul O1 in cuantuum de 1000 RON
Am castigat in aceasata faza, dar partea adversa a facut APEL.
Acelasi avocat m-a reprezentat si la APEL, fapt pentru care
am mai achitat inca odata onorariul O2 in acelasi cuantuum de 1000 RON
Am castigand si de data aceasta dar partea adversa sigur va face RECURS
Acelasi avocat ma va reprezenta si la RECURS
INTREBARE:
1)Pentru a ma reprezenta in RECURS, chiar daca 1000% verdictul va fi ca cel din primele 2 instante, va trebui sa achit a treia oara onorariul O3 de 1000 RON?

2)Daca la prima instanta, avocatul meu n-a cerut cheltuieli de judecata O1, iar la APEL ni s-au acordat cheltuieli de judecata in valoare de 1000 RON, in cazul in care v-om chistiga si in recurs, putem cere ca despagubire toate cheltuieli facute cu plata avocatului pe toata durata procesului? adica O1+O2+O3?
Cu multumiri pentru raspuns?
Cel mai recent răspuns: ContSters84518 , utilizator 08:41, 12 August 2010
1. Ar fi bine ca procentul indicat de dvs (1000%) sa fie suficient de sigur.
Nu trebuie sa achitati decat ceea ce ati negociat cu avocatul. O3 poate sa aibe orice valoare inclusiv 0. Avand in vedere faptul ca sunteti clientul casei ar putea sa va faca o anumita reducere. Solicitati-o!
2. Doar O2 + O3 pentru ca in recurs nu se pot face cereri noi si nu se poate acorda ceea ce nu s-a solicitat.
3. Cheltuielile de judecata includ toate cheltuielile facute de parte care castiga procesul adica taxele judiciare de timbru, timbrul judiciar, onorariul avocatului, onorariul expertului, s.a.m.d. cu conditia ca acestea sa poata fi dovedite iar instanta sa le aprobe cuantumul (sa nu fie considerate nepotrivit de mici sau de mari fata de valoarea pricinii sau de munca indeplinita).
Ultima modificare: Joi, 12 August 2010
ContSters84518, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recurs cheltuieli de judecatã - onorariu excesiv al apãrãtorului doru6 doru6 Am pierdut un proces si am fost obligat la plata cheltuielilor de judecata catre parat. Problema e ca mi se par exagerat de mari cheltuielile pe care le-a ... (vezi toată discuția)
Plata cheltuielilor de judecata ramona_ioana79 ramona_ioana79 Buna ziua, Din pacate sunt \"angajata\" intr-un proces de partaj judiciar in urma decesului tatalui meu. Persoana cu care ma judec a pierdut procesul la ... (vezi toată discuția)
Recuperare cheltuieli de judecata adriana.chiritescu adriana.chiritescu Am castigat un proces la Tribunalul Muncii care avea trei capete de cerere:anulare avertisment , plata daune morale si plata cheltuieli de judecata. Instanta ... (vezi toată discuția)