Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Persoana fizica profesii liberale achizitie autoturism
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Persoana fizica profesii liberale achizitie autoturism

Doresc sa achizitionez un autoturism pe un cabinet medical pentru a deduce cheltuielile de amortizare si reparatii.
Ca sa beneficiez de trei vouchere ar fi util sa o cumpar pe persoana fizica, stiut fiind faptul ca la persoanele juridice nu se accepta acestea.
Intrebarea mea ar fi: cum fac trecerea de la"proprietar Popescu", persoana fizica, la Cad. med. ind. Popescu".
Va multumesc anticipat!
revin cu circulara emisa in vederea aplicarii celebrei og 34, cea care limiteaza deducerea tva si combustibil
O transmit cu titlu informativ ; pagina 3 va intereseaza pe dvs- nu in mod direct -dar , sa vedeti cam care este viziunea in ce priveste aceasta limitare :
[ link extern ]
De-aici reiese mai clar ce vor, desi e discutabil cum au intors-o:

"Utilizarea exclusivă a vehiculului pe activităţile exceptate de lege va
rezulta din: obiectul de activitate al persoanei impozabile, dovada faptului
că persoana impozabilă are personal angajat cu calificare în domeniile
prevăzute de excepţii, foile de parcurs din care să rezulte că numai
personalul calificat în aceste scopuri utilizează vehiculele în cauză, precum
şi orice alte dovezi suplimentare care pot fi furnizate."

Daca scriau in lege ceea ce au scris in acea circulara as fi zis ca sunt inteligenti guvernantii nostri si ca stiu sa exprime ce vor.
Dar nu, avem un Cod Fiscal pe care-l modifica printr-o OUG ambigua. Apoi dau o HG cu norme metodologice neclare. Apoi scot o circulara care sa lamureasca cat de cat normele metodologice de aplicare a OUG de modificare a CF.

#-o

ALTA INTREBARE IN CONTEXT:
Taxa de prima inmatriculare ( cred ca se mai numeste taxa poluare) este cheltuiala deductibila?????????
daca auto se inmatriculeaza pe numele pfa-ului , da
Temei :norme
38. Sunt cheltuieli deductibile, de exemplu:
14. cheltuielile cu impozitele, taxele, altele decât impozitul pe venit;
Doresc sa vand vechea masina , a carei valoare a fost amortizata, unei persoane fizice.
Intrebare: Este suficient sa elibereze cabinetul factura(al carei continut sa identifice autoturismul) si chitanta pentru suma primita sau sunt alte formalitati care trebuie indeplinite, cum ar fi sa mergem la un birou de copiat acte .. etc