Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot beneficia de pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot beneficia de pensie?

ce conditii trebuiesc indeplinite ptr iesirea la pensie ,mentionez ca am 5o de ani si o vechime de 30 de ani
Reveniti si precizati data nasterii, care este foarte importanta.
1. Conform Legii 19/2000 puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu iulie 2020, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- pensie anticipata partiala incepand cu iulie 2015, respectiv la implinirea varstei de 55 ani.
2. Incepand cu 2011 se va aplica noua lege apensiilor care va fi publicata in M.O. in aceasta toamna. Si s-ar putea sa aveti surprize (!).
3. Reveniti cand apare legea in M.O.