avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot beneficia de pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot beneficia de pensie?

ce conditii trebuiesc indeplinite ptr iesirea la pensie ,mentionez ca am 5o de ani si o vechime de 30 de ani
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 21:33, 12 August 2010
Reveniti si precizati data nasterii, care este foarte importanta.
05 07 1960
1. Conform Legii 19/2000 puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu iulie 2020, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- pensie anticipata partiala incepand cu iulie 2015, respectiv la implinirea varstei de 55 ani.
2. Incepand cu 2011 se va aplica noua lege apensiilor care va fi publicata in M.O. in aceasta toamna. Si s-ar putea sa aveti surprize (!).
3. Reveniti cand apare legea in M.O.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata partiala ungur_lucia59@yahoo.com ungur_lucia59@yahoo.com Ma numesc Ungur Lucia ,sunt nascuta in 1959.04.16 ,sunt educatoare,am inceput sa lucrez la1 sept.1978,deci am un stadiu de cotizare de 32 ani.M-ar interesa sa ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata? rodiq rodiq Buna ziua. Poate iesi in pensie o femeie cu data nasterii 17.02.1956, 30ani si 7luni vechime, din care 21ani si 9luni in grupa a II-a? Va multumesc. (vezi toată discuția)
Pensie anticipat partiala dobrelucia49 dobrelucia49 buna seara,sunt nascuta pe 09.04.1956 si am 30 ani si 2 luni vechime in munca.Intrebarea mea este daca pot iesi la pensie anticipat partiala.cu stima lucia (vezi toată discuția)