avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 933 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipat partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipat partiala

buna seara,sunt nascuta pe 09.04.1956 si am 30 ani si 2 luni vechime in munca.Intrebarea mea este daca pot iesi la pensie anticipat partiala.cu stima lucia
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 20:20, 1 Martie 2010
1. Conform Legii 19/2000 puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu aprilie 2016, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- pensie anticipata partiala incepand cu aprilie 2011, respectiv la implinirea varstei de 55 ani.

2. Reveniti in vara, dupa ce se va publica in M.O. noua lege a pensiilor, sa vedem ce surprize na rezerva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata partiala ungur_lucia59@yahoo.com ungur_lucia59@yahoo.com Ma numesc Ungur Lucia ,sunt nascuta in 1959.04.16 ,sunt educatoare,am inceput sa lucrez la1 sept.1978,deci am un stadiu de cotizare de 32 ani.M-ar interesa sa ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? marcurodica marcurodica nascuta la 26.04.1957 am 33 de ani de cotizare si 1 copil (vezi toată discuția)
Cand pot beneficia de pensie? silvia zahariuc silvia zahariuc ce conditii trebuiesc indeplinite ptr iesirea la pensie ,mentionez ca am 5o de ani si o vechime de 30 de ani (vezi toată discuția)