Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipat partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipat partiala

buna seara,sunt nascuta pe 09.04.1956 si am 30 ani si 2 luni vechime in munca.Intrebarea mea este daca pot iesi la pensie anticipat partiala.cu stima lucia
1. Conform Legii 19/2000 puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu aprilie 2016, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- pensie anticipata partiala incepand cu aprilie 2011, respectiv la implinirea varstei de 55 ani.

2. Reveniti in vara, dupa ce se va publica in M.O. noua lege a pensiilor, sa vedem ce surprize na rezerva.