Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... scoatere din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

scoatere din indiviziune

buna. am cumparat in 2006 un apartament de 65 mp impreuna cu 61 mp teren cota indiviza dintr-un total de curte de 184. mentionez ca acei 61 mp reprezinta 1/3 din 184. suprafata totala a imobilului este de 278mp. pot sa fac scoatere din indiviziune? si care sunt pasii, in conditiile in care, se pare ca pe suprafata de curte de 184 mp sunt doar 3 proprietari, iar in cladire sunt 5 proprietari. eu am mentionati in actul de vanzare-cumparare suprafata de teren si e trecuta si in cartea funciara.
nu cred ca va accepta instanta, va va pune sa stati in starea de inviziune fortata.
Daca nu exista o posibilitate practica de partajare in natura a terenului, atunci adio iesire (nu scoatere:">)in indiviziune. Sunteti in situatia identica celei in care aveti o cota indiviza asupra casei scarii de la bloc dar, in mod evident, nu o puteti partaja, fiind un spatiu de folosinta comuna. Just my 2 cents!:">
nu cred ca va accepta instanta, va va pune sa stati in starea de inviziune fortata.
:O Ma intreb cum o face instanta investita cu o cerere de iesire din indiviziune sa "puna" omul sa stea in indiviziune...#-o
~ Conținut șters la cerere ~