Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesirea din indiviziune teren comun bloc
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesirea din indiviziune teren comun bloc

Buna seara,
In primul rand rog moderatorii sa schimbe forumul in cazul in care nu m-am adresat unde trebuie.
In al doilea rand va multumesc tuturor celor care isi vor face timp sa raspunda.

Este posibila iesirea din indiviziune cu cota parte indiviza, aferenta apartamentului, din terenul din jurul blocului?
In Contractul de Vanzare Cumparare am asa:
- ap. X este dezmembrat din imobilul (teren in suprafata de 1982 mp si constructia C1 - D+P+6E+M)...
Subsemnata... Cumpar de la ... Apartament... Impreuna cu cota indiviza aferenta de 201/10000 din partile si dependintele comune ale imobilului, care prin natura si destinatia lor sunt in coproprietate fortata si continua si impreuna cu suprafata indiviza aferenta de 39,911 mp din terenul in suprafata totala de 1982 mp, cu numarul....., teren pe care este amplasata constructia.....

Inteleg ca am dreptul la aproximativ 40 mp din intreaga suprafata a terenului (cu tot cu cladire, nu doar ce a ramas in jur).

Cum pot afla cati mp imi revin din terenul ramas in urma constructiei?
Pot iesi din indiviziune cu el?

Multumesc.
Nu nu puteti ( copropietate fortata si continua)
Eu inteleg ca sunt 2:
1. cota indiviza aferenta de 201/10000 - aceasta este fortata si continua
2. suprafata indiviza aferenta de 39,911 mp din terenul ... - aici nu este mentionat ca este fortata si continua.

Este un "si" acolo in fraza. Impreuna cu si impreuna cu.

Radu Pascal a scris:

Nu nu puteti ( copropietate fortata si continua)