avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1812 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesirea din indiviziune teren comun bloc
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesirea din indiviziune teren comun bloc

Buna seara,
In primul rand rog moderatorii sa schimbe forumul in cazul in care nu m-am adresat unde trebuie.
In al doilea rand va multumesc tuturor celor care isi vor face timp sa raspunda.

Este posibila iesirea din indiviziune cu cota parte indiviza, aferenta apartamentului, din terenul din jurul blocului?
In Contractul de Vanzare Cumparare am asa:
- ap. X este dezmembrat din imobilul (teren in suprafata de 1982 mp si constructia C1 - D+P+6E+M)...
Subsemnata... Cumpar de la ... Apartament... Impreuna cu cota indiviza aferenta de 201/10000 din partile si dependintele comune ale imobilului, care prin natura si destinatia lor sunt in coproprietate fortata si continua si impreuna cu suprafata indiviza aferenta de 39,911 mp din terenul in suprafata totala de 1982 mp, cu numarul....., teren pe care este amplasata constructia.....

Inteleg ca am dreptul la aproximativ 40 mp din intreaga suprafata a terenului (cu tot cu cladire, nu doar ce a ramas in jur).

Cum pot afla cati mp imi revin din terenul ramas in urma constructiei?
Pot iesi din indiviziune cu el?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: AnittaClaudia , utilizator 09:48, 8 Martie 2019
Nu nu puteti ( copropietate fortata si continua)
Eu inteleg ca sunt 2:
1. cota indiviza aferenta de 201/10000 - aceasta este fortata si continua
2. suprafata indiviza aferenta de 39,911 mp din terenul ... - aici nu este mentionat ca este fortata si continua.

Este un "si" acolo in fraza. Impreuna cu si impreuna cu.

Radu Pascal a scris:

Nu nu puteti ( copropietate fortata si continua)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesire din indiviziune-teren intravilan PAS22 PAS22 Buna ziua! Am o mare ruagaminte: ajutati-ma in rezolvarea urmatoarei probleme: Am cumparat 250mp cota indiviza dintr-un teren total de 350 mp(construit si ... (vezi toată discuția)
Cota indiviza mare nicoletabugeanu nicoletabugeanu Buna ziua, In anul 2005 a fost cumparat un apartament de 3 camere de locuit si dependinte cu o suprafata utila de 61,34 mp, impreuna cu dreptul de proprietate ... (vezi toată discuția)
Cum inceteaza dreptul de coproprietate fortata al unui imobil (curte comuna) achizitionat prin programul " prima casa" carmen_ carmen_ Buna, Nu demult am achizionat un imobil intr-o curte comuna, apartamentul se afla la etajul unei case, mentionez ca e singurul aparament de pe etaj. ... (vezi toată discuția)