Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Despre ªomaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Despre ªomaj

La cât timp după terminarea contractului de muncă se intră în şomaj ?
Doar la absolvenţi e necesară trecerea unei perioade de 2 luni ?

Ce sumă nu trebuie depăşită pentru a beneficia de îndemnizaţia de şomaj ?
Mulţumesc.
Indemnizatia de somaj se acorda de la data incetarii contractului individual de munca , daca cererea este inregistrata la agentia pentru ocuparea fortei de munca, in termen de 30 de zile de la aceasta data.
Daca cererea este inregistrata dupa expirarea termenului de 30 de zile, dar nu mai tarziu de 12 luni de la data incetarii c.i.m. , indemnizatia de somaj se acorda incepand cu data inregistrarii cererii.
Termenul de maximum 12 luni este termen de decadere din drepturi.
m1ha1.blogs a scris:

Ce sumă nu trebuie depăşită pentru a beneficia de îndemnizaţia de şomaj ?

somer - persoana care indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
a) este in cautarea unui loc de munca de la varsta de minimum 16 ani si pana la indeplinirea conditiilor de pensionare;
b) starea de sanatate si capacitatile fizice si psihice o fac apta pentru prestarea unei munci;
c) nu are loc de munca, nu realizeaza venituri sau realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii, venituri mai mici decat salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, in vigoare;
d) este disponibila sa inceapa lucrul in perioada imediat urmatoare, daca s-ar gasi un loc de munca.
Veniturile aduse de un agent de asigurări cu siguranţă intră în această categorie.
Stiti mai bine ca oricine ce venituri aveti ca agent de asigurari.
Eu v-am dat cadrul legal, dvs. socotiti unde va incadrati, respectiv litera (c).
procmarci a scris:
c) nu are loc de munca, nu realizeaza venituri sau realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii, venituri mai mici decat salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, in vigoare;

1. Prin OUG 126/2008 s-a modifcat si acum arata asa:
c) nu are loc de muncă, nu realizează venituri sau realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţă al asigurărilor pentru şomaj şi stimulării ocupării forţei de muncă, în vigoare;
2. Valoarea actuala a indicatorului social de referinta este de 500 lei.