Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale deschidere punct lucru
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

deschidere punct lucru

Buna ziua!

Spuneti-mi, va rog, ce documente sunt nevoie pt deschiderea unui punct de lucru.
Multumesc!
Aveti un model pt hotararea AGA?
STITI DACA VECHIUL ADMINISTRATOR AR TREBUI SA FIE PREZENT NEAPARAT? Acesta nu face parte dintre asociati.
Cine trebuie sa semneze actele necesare deschiderii unui punct de lucru, administratorul sau asociatul unic? Poate vre-unul din ei sa imputerniceasca o persoana sa semneze in locul lor documentele necesare?
Raspuns pentru amalia2009:

Decizia infiintarii unui punct de lucru apartine asociatilor firmei.
In consecinta, acest lucru se produce in urma unei hotarari AGA (sau a unei decizii a asociatului unic).

Hotararea AGA (Decizia asociatului unic, in acest caz) se semneaza de catre asociati/ asociat, dupa care se aplica stampila societatii.

In aceste conditii, asa cum asociatul unic s-ar duce la notar, pentru a va imputernici, dupa care, v-ar transmite procura, tot asa, ar putea sa semneze direct acea Decizie de infiintare a punctului de lucru, dupa care v-ar transmite respectivul document...
E o simpla chestiune de eficienta si timp.
Primoris SRL, Consilier juridic
Primoris a scris:

Raspuns pentru amalia2009:

Decizia infiintarii unui punct de lucru apartine asociatilor firmei.
In consecinta, acest lucru se produce in urma unei hotarari AGA (sau a unei decizii a asociatului unic).

Hotararea AGA (Decizia asociatului unic, in acest caz) se semneaza de catre asociati/ asociat, dupa care se aplica stampila societatii.

In aceste conditii, asa cum asociatul unic s-ar duce la notar, pentru a va imputernici, dupa care, v-ar transmite procura, tot asa, ar putea sa semneze direct acea Decizie de infiintare a punctului de lucru, dupa care v-ar transmite respectivul document...
E o simpla chestiune de eficienta si timp.

Multumesc pt raspuns. Problema e ca asociatul unic nu locuieste in tara, de aceea voiam sa stiu sigur daca e musai ca el sa o semneze. Oricum exista posibilitatea trimiterii prin posta a documentului, dar cei de la Registru accepta ca actele sa fie aduse de o alta persoana decat administratorul sau asociatul unic? Administratorul nu are nici o hartie de semnat?
Administratorul trebuie sa semneze o delegatie pentru persoana care va depune dosarul la Registrul comertului.