avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 815 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetarea de drept a CIm ca urmare a condamnarii la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetarea de drept a CIm ca urmare a condamnarii la executarea

Daca un salariat al societatii a fost condamnat la 14 ani pt omor si nu i s-a inchis cartea de munca intrucat nu s-a comunicat societatii hotararea judecatoreasca de condamnare, definitiva si irevocabila, angajatorul poate constata incetarea de drept a CIM si dupa un an? ( am primit citatie la Tribunal pt conflict de munca cu respectivul in care se precizeaza ca este detinut in penitenciar - pe aceasta cale am aflat )
Cel mai recent răspuns: huzuneanugina , utilizator 01:04, 3 Octombrie 2007
Glumiti?
Adica nu vine la munca de un an, si nu inchideti carnetul de munca?Nu ati fost putin curiosi pe unde este?
Cum figureaza in pontaj, daca nu pare hazlie intrebarea?
S-a cunoscut in linii mari ca este judecat pt comiterea unei fapte penale, dar nu ni s-a comunicat un act oficial, o hotarare judecatoresca care sa stea la baza constatarii incetarii de drept a CIM? Intrebarea mea este: Intr-o asemenea situatie exista vreo anume procedura, anume termene care trebuie respectate sub sanctiune?
Uite, hai sa discutam serios.
Nu tine treaba cu "in linii mari"
Care este situatia exacta a lui?
Are CIM suspendat?
pe ce baza?
S-au l-ati lasat asa aiurea?
Ca daca nu se prezinta 3 zile, sau 5 , sau cate prevere RI, il citezi si il dai afara.
Nu il lasi, asa ,in aer.
nu exista suspendare CIM, a fost lasat asa in aer la Dep. resurse umane. Ultima notare in carnetul d e munca se refera la modificarea cuatumului salariului.
Corespunde macar timpului cand a fost prezent in unitate, sau i-ati marit salariul si dupa ce nu s-a mai prezentat la locul de munca, la gramada, cu toti salariatii?
Situatia nu este prea roza, este chiar vanata bine.
Oricum o desfacere de drept, ca urmare a hotararii de condamnare...............ma indoiesc ca poti face.Ca angajator ai obligatii si una dintre ele este urmarirea salariatilor.
A fost scos din statul de plata asa pur si simplu?, nu exista macar o adresa data de cadre catre economic, ceva?
Aveti macar un inscris din care sa rezulte ca este cercetat penal?
Pentru absentare, ca abatere, cercetarea se face intr-un termen, de 30 zile de la data luarii la cunostinta a abaterii.
Mai exact procesul la ce se refera? Poti da un mesaj privat, daca nu vrei sa dai multe amanunte aici.

Alte discuții în legătură

Angajatorul nu imi elibereaza decizia de incetare melania72 melania72 Sper din tot sufletul sa ma ajute cineva. Pe data de 01.04.2008 m-am angajat la o firma., toate bune si frumoase pana pe data de 11.08.2008 cand am primit ... (vezi toată discuția)
Judecata in lipsa aleszia aleszia Din cate cunosc, in procesul penal judecata nu se poate face in lipsa infractorului, cand acesta este major deci nu ma refer la situatii de minoritate. Dar ... (vezi toată discuția)
Litigiu cu angajatorul mnd mnd Buna ziua, O angajata incadrata in functia de Casier, are un confllict de munca cu angajatorul, in sensul ca la un moment dat se descopera lipsa unor bani din ... (vezi toată discuția)