Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetarea de drept a CIm ca urmare a condamnarii la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetarea de drept a CIm ca urmare a condamnarii la executarea

Daca un salariat al societatii a fost condamnat la 14 ani pt omor si nu i s-a inchis cartea de munca intrucat nu s-a comunicat societatii hotararea judecatoreasca de condamnare, definitiva si irevocabila, angajatorul poate constata incetarea de drept a CIM si dupa un an? ( am primit citatie la Tribunal pt conflict de munca cu respectivul in care se precizeaza ca este detinut in penitenciar - pe aceasta cale am aflat )
Glumiti?
Adica nu vine la munca de un an, si nu inchideti carnetul de munca?Nu ati fost putin curiosi pe unde este?
Cum figureaza in pontaj, daca nu pare hazlie intrebarea?
S-a cunoscut in linii mari ca este judecat pt comiterea unei fapte penale, dar nu ni s-a comunicat un act oficial, o hotarare judecatoresca care sa stea la baza constatarii incetarii de drept a CIM? Intrebarea mea este: Intr-o asemenea situatie exista vreo anume procedura, anume termene care trebuie respectate sub sanctiune?
Uite, hai sa discutam serios.
Nu tine treaba cu "in linii mari"
Care este situatia exacta a lui?
Are CIM suspendat?
pe ce baza?
S-au l-ati lasat asa aiurea?
Ca daca nu se prezinta 3 zile, sau 5 , sau cate prevere RI, il citezi si il dai afara.
Nu il lasi, asa ,in aer.
nu exista suspendare CIM, a fost lasat asa in aer la Dep. resurse umane. Ultima notare in carnetul d e munca se refera la modificarea cuatumului salariului.
Corespunde macar timpului cand a fost prezent in unitate, sau i-ati marit salariul si dupa ce nu s-a mai prezentat la locul de munca, la gramada, cu toti salariatii?
Situatia nu este prea roza, este chiar vanata bine.
Oricum o desfacere de drept, ca urmare a hotararii de condamnare...............ma indoiesc ca poti face.Ca angajator ai obligatii si una dintre ele este urmarirea salariatilor.
A fost scos din statul de plata asa pur si simplu?, nu exista macar o adresa data de cadre catre economic, ceva?
Aveti macar un inscris din care sa rezulte ca este cercetat penal?
Pentru absentare, ca abatere, cercetarea se face intr-un termen, de 30 zile de la data luarii la cunostinta a abaterii.
Mai exact procesul la ce se refera? Poti da un mesaj privat, daca nu vrei sa dai multe amanunte aici.