Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... litigiu cu angajatorul
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

litigiu cu angajatorul

Buna ziua,
O angajata incadrata in functia de Casier, are un confllict de munca cu angajatorul, in sensul ca la un moment dat se descopera lipsa unor bani din casierie, iar aceasta nu poate justifica lipsa lor, se face o cercetare disciplinara, dar pana la finalizarea cercetarii angajata intra in concediu crestere copil, a adoptat un copil intre timp. Angajatorul este obligat sa o primeasca inapoi pe aceeasi functie, chiar daca exista acest conflict care contravine incadrarii ei ca si casier? Incetarea suspendarii se intampla pe 29.12.2011, intre timp societatea a dat-o in judecata pentru recuperarea prejudiciului, dar inca n-am primit citatie de la Tribunal. Cm ar trebui sa procedat cu ea?

Mutumesc.
Da, angajatorul este obligat sa o reprimeasca inapoi pe aceeasi functie sau pe un post similar la incetarea CCC, conform art.10 alin.7 din Legea nr.202/2002.

Veti primi citatie de la Tribunal ..
Ce se intampla cand primim citatia, intervine suspendarea cim pana la finalizarea procesului?

Multumesc.
Nu se suspenda c.i.m. pe durata litigiului .. decat in situatia in care litigiul este de natura penala ...