avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... despre pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

despre pensie

am o rugaminte la d-voastra,tatal meu este nascut la data de 04.01.1951 si are total stagiu de cotizare realizat 34 ani 2 luni 9 zile dintre care 20 de ani 11 luni in grupa a II,poate acesta sa beneficieze de pensie,
va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 22:48, 18 August 2010
Varsta standard de pensionare este de 65 de ani cu un stagiu complet de cotizare de 35 de ani! Daca tatal dvs. ar fi avut stagiul complet de cotizare de 35 de ani, atunci ar fi putut beneficia de prevederile art.42 alin.(1) din Legea nr.19/2000 in sensul ca i s-ar fi redus varsta standard de pensionare cu 4,5 ani pentru cei 20 de ani lucrati in gr. a II-a de munca. Prin urmare nu are posibilitatea sa iasa la pensie, cel putin acum!
multumesc mult de raspuns.
Cap. B, sect. II, pct. 2 din Ordinul nr. 340/2001 pentru aprobarea Normelor de aplicare a Legii nr. 19/2000:
In vederea deschiderii dreptului la pensie stagiul minim si / sau complet de cotizare prevazut la art. 41, alin. (3) si (4) din lege cuprinde si:
a) sporul acordat in baza legislatiei anterioare pentru activitati desfasurate in grupele I si II de munca, pana la data de 1 aprilie 2001
.

Legislatia anterioara este art. 14 din Legea nr. 3/1977. Pentru fiecare an intreg lucrat in grupa II de munca se adauga stagiului realizat de tatal dvs. cate 3 luni. Pentru 20 de ani lucrati in grupa II de munca se adauga stagiului realizat 5 ani, rezultand un stagiu total de aproximativ 39 de luni.

Tatal dvs. indeplineste conditia referitoare la stagiu dar nu o indeplineste, deocamdata, pe cea referitoare la varsta standard de pensionare. Aplicand reducerea varstei standard prevazuta la art. 42 din Legea nr. 19/2000, rezulta ca tatal dvs. poate beneficia de pensie pentru limita de varsta atunci cand va implini 60 de ani si 6 luni. De pensie anticipata partiala poate beneficia atunci cand va implini 60 de ani.
1. Sintetizez ce v-a spus colega mea, dna Gabriela Pintea:

- pensie anticipata partiala incepand cu ianuarie 2011, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate desfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu iulie 2011, respectiv la implinirea varstei de 60 ani si 6 luni.

2. Daca de la 01.01.2011 intra in vigoare noua lege a pensiilor, mai discutam atunci.
va multumesc tuturor de raspuns,o sa vedem ce se schimba la 01.01.2011 cand intra in vigoare noua lege.

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata? Doina Elena Doina Elena Nascut in data de 31.08.1951 - barbat vechime totala in munca 39 ani si 6 luni din care: - 2 ani 11 luni 14 zile in grupa a II-a - 85% - 19 ani 3 luni 16 ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie grupa1 cucuruzu cucuruzu Buna ziua! Am o nelamurire in legatura cu grupa 1 de munca daca ea mai este valabila. Tatal meu a primit decizie destul de ambigua de la casa de pensii in ... (vezi toată discuția)
Pensionare limita de varsta keops_mic keops_mic As dori sa cunosc care este varsta la care as putea sa ma pensionez la limita de varsta. Am lucrat : 1977 - 1984 grupa 1 1984-2002 grupa 2 2002-2009 fara ... (vezi toată discuția)