Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi salariale la studii superioare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi salariale la studii superioare

Buna ziua!
Sunt angajat in cadrul unei societati ca muncitor necalificat, dar am studii superioare de licenta finalizate si studii de masterat in curs. Intrebarea mea este: am dreptul la un marire de salariu pe baza studiilor?
Buna seara ,

Nu , nu puteti beneficia de salar pentru studii superioare daca ocupati , in continuare o pozitie de muncitor necalificat . Legislatia in vigoare prevede acordarea unor coeficienti de ierarhizare salariala in functie de cerinta postului si nu de studiile ocupantului .
Si cum ptr muncitor necalificat nu sunt necesare studii superioare trebuie sa va multumiti cu salariul oferit.
danenache76 a scris:

Buna ziua!
Sunt angajat in cadrul unei societati ca muncitor necalificat, dar am studii superioare de licenta finalizate si studii de masterat in curs. Intrebarea mea este: am dreptul la un marire de salariu pe baza studiilor?

Daca postul pe care-l ocupati nu necesita studii superioare , atunci nu aveti cum sa beneficiati de drepturile salariale prevazute pentru posturile ce necesita studii superioare ...