avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1800 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi salariale la studii superioare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi salariale la studii superioare

Buna ziua!
Sunt angajat in cadrul unei societati ca muncitor necalificat, dar am studii superioare de licenta finalizate si studii de masterat in curs. Intrebarea mea este: am dreptul la un marire de salariu pe baza studiilor?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:25, 14 August 2010
Buna seara ,

Nu , nu puteti beneficia de salar pentru studii superioare daca ocupati , in continuare o pozitie de muncitor necalificat . Legislatia in vigoare prevede acordarea unor coeficienti de ierarhizare salariala in functie de cerinta postului si nu de studiile ocupantului .
Si cum ptr muncitor necalificat nu sunt necesare studii superioare trebuie sa va multumiti cu salariul oferit.
danenache76 a scris:

Buna ziua!
Sunt angajat in cadrul unei societati ca muncitor necalificat, dar am studii superioare de licenta finalizate si studii de masterat in curs. Intrebarea mea este: am dreptul la un marire de salariu pe baza studiilor?


Daca postul pe care-l ocupati nu necesita studii superioare , atunci nu aveti cum sa beneficiati de drepturile salariale prevazute pentru posturile ce necesita studii superioare ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariul minim brut pentru studii superioare de scurta durata mariuspokemon mariuspokemon Buna ziua. As dori sa aflu care este salariul minim brut pentru studii superioare de scurta durata. Am terminat in vara anului trecut Facultatea de Jurnalism, ... (vezi toată discuția)
Salarizare absolvent studii superioare, bugetar dros dros Sunt absolvent de studii superioare, promotia 2009/2010, cu licenta, si sunt nou angajat, primul loc de munca, intr-o institutie bugetara, incepand cu luna ... (vezi toată discuția)
Salariu minim garantat pentru persoane cu studii superioare AncaDDD AncaDDD Buna ziua, Sunt foarte nelamurita intr-o problema si poate ma ajuta cineva. Sunt angajata pe un slariu net de 973 ron. Stiu clar ca salariul minim net ... (vezi toată discuția)