Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Lamuriti-ma va rog.Daca nu deschid succesiunea in termen de 6 luni nu mai am dreptul la nimic(eu sunt una din fiicele decedatului)Asta cred ca inseamna aceeptarea succesiuni.Mosteneste alcineva partea mea?
nu mosteneste nimeni d-na dreptul dvs de proprietate daca nu mergeti la notar in termen de sase luni sa dezbateti succesiunea.
Daca devine strain de mostenire isi pierde dreptul...
Vor ramane ceilalti mostenitori acceptanti...care vor imparti...

Am avut si am cazuri in care a ramas doar un mostenitor acceptant...si ceilalti au ramas cu parerea ca justitia este corupta desi hotararea se da in numele legii...

Recomandarea de a accepta mostenirea in termenul de 6 luni este demna de a fi luata in seama...si cine nu o face o face pe riscul sau...

avocat Claudiu Lascoschi