Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Autorizatie constructie firma luminoasa
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Autorizatie constructie firma luminoasa

Ma intereseaza sa stiu daca pentru amplasarea unei firme luminoase in interiorul unui complex comercial necesita autorizatie de constructie si daca da in baza carei legi si daca este necesara si plata taxei de afisaj si publicitate.

Multumesc
taxa de afisaj si publicitate, DA...si autorizatia o primesti cred k de la administratorul complexului comercial dak e in interiorul complexului. nu scrie nimic in contractul de inchiriere al spatiului?
cod fiscal
Art. 271. - (1) Orice persoană care utilizează un panou, afişaj sau structură de afişaj pentru reclamă şi publicitate într-un loc public datorează plata taxei anuale prevăzute în prezentul articol către bugetul local al autorităţii administraţiei publice locale în raza căreia este amplasat panoul, afişajul sau structura de afişaj respectivă.
Art. 272.
3) Taxa pentru afişaj în scop de reclamă şi publicitate nu se datorează pentru afişele, panourile sau alte mijloace de reclamă şi publicitate amplasate în interiorul clădirilor.
Multumesc mult pentru informatii, si eu vreau sa montez o firma luminoasa in viitorul apropiat.
Buna seara,
asi dori sa stiu daca am nevoie de autorizatie pentru o firma luminoasa montata in interiorul unei curti, propietate privata. La strada exista un corp de cladire pe care avem montata firma luminoasa cu autorizatie si cu toate in regula, insa mai avem un corp de cladire in interiorul curtii si ma intrebam daca este nevoie de atuorizatie si in acest caz, in timpul programului accesul se face prin cladirea de la strada in interiorul curtii, dar reclama care va fi montata pe cladirea din curte se vede partial din strada.
Si pe mine ma intereseaza exact acelasi lucru:
Daca reclama luminoasa este in interiorul curtii proprietate privata, de ce am nevoie?
1. autorizatie de constructie de la Primarie?
2.sa platesc "taxa de afisaj" chiar daca NU este in loc public?
Va multumesc

xyz13, utilizator