Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... legea insolventei
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

legea insolventei

Am un antecontract de vanzare cumparare pt.un apt.,data lui fiind anterioara datei ipotecarii terenului si constructiei la banca de catre firma constructoare.Apt a fost edificat si l am luat in posesie acum 2 ani.Firma constructoare a intrat in insolventa acum 2 luni,nu am facut inca contractul la notar pt.ca nu a iesit cf.Va rog sa imi spuneti daca ,cf. atr 93 cu1 din legea insolventei,daca indeplinesc toate cond.de la pct a,b,c cf.art.93cu 1,admin.judiciar sau jud.sindic va putea executa antecontractul fara inscrierea ipotecii in fav bancii asupra acestuia.Va multumesc.
daca sunt indeplinite conditiile a b si c prevazute de art 93 cu 1 administratorul jud poate executa antecontractul. de ce sa inscrie ipoteca in favoarea bancii? promitentul cumparator devine proprietar in momentul executarii antecontractului. daca el achizitioneaza printr-un credit ipotecar atunci sigur ca se va inscrie ipoteca in favoarea bancii care asigura creditul ipotecar pt promitentul cumparator.