Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Costuri vanzare apartament inainte de 3 ani
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Costuri vanzare apartament inainte de 3 ani

Buna ziua,

Am cumparat un apartament anul acesta si din cauze subiective doresc sa il vand.
Stiti cumva ce costuri implica? (am inteles ca daca il vand mai repede de 3 ani de la cumparare sunt costuri aditionale)

Multumesc,
Lucian
da, se plăteşte un impozit mai mare.
Merci, dar se poate sa primesc mai multe detalii?
mergeţi la un notar. vă va spune exact ce aveţi nevoie.
există un tabel cu preţurile apartamentelor în funcţie de zonă.
în funcţie de aceste preţuri veţi plăti acest impozit.
Cumpărătorul va plăti publicitatea+onorariile notarului.
m1ha1.blogs, utilizator
ART. 77 ^1

Definirea venitului din transferul proprietăţilor imobiliare din patrimoniul personal

(1) La transferul dreptului de proprietate şi al dezmembrămintelor acestuia, prin acte juridice între vii asupra construcţiilor de orice fel şi a terenurilor aferente acestora, precum şi asupra terenurilor de orice fel fără construcţii, contribuabilii datorează un impozit care se calculează astfel:

a) pentru construcţiile de orice fel cu terenurile aferente acestora, precum şi pentru terenurile de orice fel fără construcţii, dobândite într-un termen de până la 3 ani inclusiv:

- 3% până la valoarea de 200.000 lei inclusiv;

- peste 200.000 lei, 6.000 lei + 2% calculate la valoarea ce depăşeşte 200.000 lei inclusiv;

b) pentru imobilele descrise la lit. a), dobândite la o dată mai mare de 3 ani:

- 2% până la valoarea de 200.000 lei inclusiv;

- peste 200.000 lei, 4.000 lei + 1% calculat la valoarea ce depăşeşte 200.000 lei inclusiv.