avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 761 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ipoteca de gradul I si II
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ipoteca de gradul I si II

buna ziua,
am o mare problema si va rog sa ma ajutati cu sfaturi. am un credit la banca pe care nu l-am mai putut plati iar banca a trimis scrisoare cu executare silita. in prezent nu am nici o proprietate pe numele meu, insa tatal meu imi va trece apartamentul pe numele meu. vreau sa stiu daca in acest caz banca imi va lua apartamentul sau nu. o varianta la care m-am gandit pt ca banca sa nu poata sa mi-l ia este sa pun apartamentul ipoteca de gradul I unui prieten de la care chpurile am imprumutat niste bani si am garantat cu apartamentul iar in acest caz banca va trece in ipoteca de gradul II cred. aici vreau sa ma lamuriti daca am gandit corect sau nu si ce trebuie sa fac ca sa nu pierd apartamentul daca il voi trece pe numele meu. va multumesc
Cel mai recent răspuns: Mujagado , utilizator 10:45, 30 Aprilie 2011
ori amanati tranzactia cu tatal dvs, ori platiti datoria la banca.
de platit insa, mai devreme sau mai tarziu , va trebui platita sau se va executa silit. chiar daca nu faceti acum tranzactia cu tatal dvs, candva, tot il veti mosteni.
punand ipoteca de rang 1 pe casa in favoarea unui tert, inseamna doar ca banca va lua diferenta, dupa indestularea tertului. de asemenea, puteti avea surpriza ca acel tert sau mostenitorii lui, chiar sa va execute acea casa, pt o datorie care nu exista.
multumesc pt raspuns.
gi_jane2 a scris:

ori amanati tranzactia cu tatal dvs, ori platiti datoria la banca.
de platit insa, mai devreme sau mai tarziu , va trebui platita sau se va executa silit. chiar daca nu faceti acum tranzactia cu tatal dvs, candva, tot il veti mosteni.
punand ipoteca de rang 1 pe casa in favoarea unui tert, inseamna doar ca banca va lua diferenta, dupa indestularea tertului. de asemenea, puteti avea surpriza ca acel tert sau mostenitorii lui, chiar sa va execute acea casa, pt o datorie care nu exista.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenirea roxicutza86 roxicutza86 buna ziua.tatal mea a decedat acum 2 luni,iar in urma decesului a lasat 2 credite la o societate nebancara< unul e card de credit,iar celalalt e card de ... (vezi toată discuția)
Firma recuperare, posibilitate sechestru pe apartament cumparat cu credit petryno79 petryno79 Buna ziua, am avut un credit de nevoi personale la o banca pe care nu l-am mai platit de ceva timp,banca a cesionat creditul catre o firma de recuperare vreau ... (vezi toată discuția)
Executare silita imobil ipotecat la alta banca bobutanumihail bobutanumihail am un credit restant la o banca de un an.am primit instiintare de executare silita.mentionez ca detin casa ,dar ea este ipotecata la un alt credit la alta ... (vezi toată discuția)