Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... deschidere PFA in timpul divortului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

deschidere PFA in timpul divortului

Buna ziua, sunt in proces cu sotul meu. Primul termen este stabilit pe 21 oct. a.c.

Sotul meu a parasit domiciliul (bun comun) si eu am ramas cu cei 2 copii minori.

Pot deschide un PFA, fara acordul sotului meu? Veniturile realizate sunt considerate bun comun? Fac acest lucru pentru a ma ajuta cu cheltuielile de intretinere ale casei(electricitate, apa, gunoi, etc) cat si pe cea a copiilor deoarece el, de cand a parasit casa nu a mai dat nici un semn de viata.
Va multumesc!
bineinteles ca puteti deschide insa va trebui sa faceti dovada spatiului pt sediul social si acolo va trebuie semnatura lui pt comodat.in cazul unui partaj doar bunurile obtinute sunt comune nu si veniturile,doar daca veti constitui vreun cont atunci trebuie sa dovediti la partaj contributia fiecaruia in cont.insa pt ca a parasit deja casa veti putea proba cu martori ca nu a avut nici o contributie in caminul comun