Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... procent mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

procent mostenire

Care este partea dintr-o locuinta care ii revine sotului supravietuitor date fiind urmatoarele: 1. imobilul a fost obtinut de sotul decedat inainte de casatorie, 2. din casatorie a rezultat 1 copil minor. Va multumesc!
1/4 din mostenire(25 %)
sper ca nu sotul a decedat inaintea casatoriei!:)):
Gabriel Trifu, Avocat
cota e de 1/4 si e fixa.
In concurs cu descendentii (copiii), sotul supravietuitor mosteneste 1/4 din masa succesorala, iar copiii 3/4, indiferent de numarul lor.
In cazul de fata sotul supravietutor primeste 1/4, iar copilul 3/4.
Va multumesc! @ trifu gabriel: in cazul de fata n-a decedat nimeni! multumesc!;)
Lucman, utilizator
trifugabriel a scris:

1/4 din mostenire(25 %)
sper ca nu sotul a decedat inaintea casatoriei?!:)):