avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... procent mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

procent mostenire

Care este partea dintr-o locuinta care ii revine sotului supravietuitor date fiind urmatoarele: 1. imobilul a fost obtinut de sotul decedat inainte de casatorie, 2. din casatorie a rezultat 1 copil minor. Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: praporgescu , utilizator 18:06, 11 Decembrie 2010
1/4 din mostenire(25 %)
sper ca nu sotul a decedat inaintea casatoriei!:)):
Ultima modificare: Luni, 16 August 2010
Gabriel Trifu, Avocat
cota e de 1/4 si e fixa.
In concurs cu descendentii (copiii), sotul supravietuitor mosteneste 1/4 din masa succesorala, iar copiii 3/4, indiferent de numarul lor.
In cazul de fata sotul supravietutor primeste 1/4, iar copilul 3/4.
Va multumesc! @ trifu gabriel: in cazul de fata n-a decedat nimeni! multumesc!;)
Ultima modificare: Marți, 17 August 2010
Lucman, utilizator
trifugabriel a scris:

1/4 din mostenire(25 %)
sper ca nu sotul a decedat inaintea casatoriei?!:)):

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Copilul- unic mostenitor elamani elamani Am un apartament dobandit prin mostenire. Sunt casatorita de 3 ani si am un fiu de 8 ani din o casatorie anterioara . As dori ca apartamentul sa ramana dupa ... (vezi toată discuția)
Mostenire azaria azaria buna ziua, doresc sa stiu dupa moarte sotului ce parte din avere ai ramane sotiei? mentionez ca bunurile au fost facute in aceasta casatorie. noi nu avem copil ... (vezi toată discuția)
Drepturile asupra mostenirii sotului marcel.damaschin marcel.damaschin Sotia/copiii, au dreptul la mostenirea sotului? Si in ce conditii? Multumesc. (vezi toată discuția)