Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Infiintare firma de recuperari creante
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Infiintare firma de recuperari creante

Buna, copii,
ce acte trebuie la infiintarea unei societati comerciale cu obiect principal recuperarea de creante?
Mi-e lene sa caut legislatia, ajutati-ma:)
Si ce sfaturi ati avea din ce cunoasteti din practica de zi cu zi?

Multumesc.

Edit later: de mentionat ca solicit prevederi legale derogatorii de la legea societatilor comerciale si/sau prevedeti speciale, daca exista.
Si daca stie cineva despre activitatea de recuperare creante ( legatura cu creditorul cedent etc.)

Rog raspuns la obiect sau deloc.
Ana-Maria Dutescu, Avocat
Buna ziua .As dori sa stiu care este procedura de infiintare a unei firme de recuperare creante si cat bani trebuie sa investesc pt.infiintarea unei astfel de firme.Multumesc anticipat!
raluk_versus, utilizator
Si mai trebuie si ceva angajati experimentati :))

Cat despre legislatie nu va trebuie nimic special , alegeti la ob de activitate recuperare de creante , faceti rost de creante si dati drumul la treaba. Nu exista reglementari speciale si sau clauze obligatorii fata de orice alta firma.
Problema o reprezinta creantele in sine, concurenta fiind foare serioasa pe piata