Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Concurenta neloiala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Concurenta neloiala

In urma unei cesiuni a societatii comerciale prin antecontractul de cesionare incheiat la notar s-a convenit printr-o clauza ca cedentul se obliga sa nu faca concurenta cesionarului . Dupa nici o luna acesta si-a deschis o societate cu acelasi obiect de activitate . Cesionarul a platit cedentului o suma importanta . Firma este deschisa cat si punctul de lucru in aceeasi localitate.
Se poate face o plangere penala si sa i se ceara cedentului daune morale si materiale sau actiune civila ?
Puteti sa faceti si o actiune in instanta pentru concurenta neloiala!
Civila sau penala?
Despre cea civila vorbeam!
Multumesc.