Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Contract de lucrari - prelungire perioada executie
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Contract de lucrari - prelungire perioada executie

Buna ziua,

Suntem o autoritate contractanta si am incheiat (in urma unei licitatiii deschise) un contract de lucrari (din septembrie 2009) cu un operator economic.

Pana in prezent s-au primit, prin hotarare de guvern, doar o parte din bani....acestia s-au cheltuit....dar lucrarea nu s-a terminat.

Contractul a fost incheiat pentru un an de zile. La expirarea termenului contractului (respectiv in septembrie 2010) se va face un act aditional de prelungire a duratei de executie pana la alocarea altor transe de bani de la guvern (eventual se va prelungi durata cu inca un an de zile) sau se va preciza ca lucrarea intra in conservare pana la aparitia fondurilor (peste 1, 2, 3 ani)?

Cum anume se procedeaza? Ma puteti ajuta cu un model?

In asteptarea unui raspuns va multumesc anticipat.
Parerea mea este sa faceti act aditional de prelungire. Nu vad de ce sa treceti lucrarea in conservare.