Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit IMPOZIT PROFIT
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

IMPOZIT PROFIT

Cum calculez impozitul pe profit la trim. III 2010?
In trim I si II societatea a fost pe pierdere si am platit impozitul minim de 1625 lei/trim.
La trim III am urmatoarele date:
cont suma
623 337
624 163
627 894
665 416

766 14

Cand tin cont de cheltuieli deductibile, nedeductibile, venituri neimpozabile, cheltuieli de protocol?
Exercitiul financiar incepe, de regula, la 1 ianuarie si se termina la 31 decembrie. Toate calculele care se fac pe parcurs privind impozitul pe profit sunt intermediare si se definitiveaza odata cu depunerea declaratiei anuale (101). Deci orice calcul care se face (inclusiv cheltuielile deductibile partial) se face pe perioada de la 1 ianuarie pana la data sfarsitului de trimestru (de la 1 la 3).
Iulian MANEA, Contabil