Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general chitante restante
Discuție deschisă în Contabilitate în general

chitante restante

Am urmatoarea situatie si nu prea stiu cum sa o scot la capat:(
Am primit niste chitante cu data de 31.12.2009,acum in luna august 2010 pt.un client care la 31.12.2009 imi ramasese pe sold.
La finele anului 2009 i-am dat administratorului si extras de cont sa-l duca clientului respectiv pt.confirmare,dar nu mi l-a mai adus inapoi.
Chitantele le-a taiat dintr-un chitantier nou in anul 2010, dar de comun acord cu clientul,au datat 31.12.2009.
Ce sa fac cu aceste chitante din 2009,pe care numai acum mi le-a dat?
Pot sa le operez in registrul de casa acum?
Va rog, un sfat, multumesc.
Avand in vedere principul contabilitatii privin independenta exercitiilor financiare nu se poat inregistra documente de 2009 in 2010 in registrul de casa, dar se poat inregistra cu ajutorul contului 1174" ....corectarea erorilor contabile"
marius2009 a scris:

Avand in vedere principul contabilitatii privin independenta exercitiilor financiare nu se poat inregistra documente de 2009 in 2010 in registrul de casa, dar se poat inregistra cu ajutorul contului 1174" ....corectarea erorilor contabile"

Pai chitantele respective trebuie operate in registrul de casa prin 5311 si 4111.
Cum pot utiliza ct.1174 in acest caz:-/
Nu mai are nimeni nici o idee?:(
rodia a scris:

Am urmatoarea situatie si nu prea stiu cum sa o scot la capat:(
Am primit niste chitante cu data de 31.12.2009,acum in luna august 2010 pt.un client care la 31.12.2009 imi ramasese pe sold.
La finele anului 2009 i-am dat administratorului si extras de cont sa-l duca clientului respectiv pt.confirmare,dar nu mi l-a mai adus inapoi.
Chitantele le-a taiat dintr-un chitantier nou in anul 2010, dar de comun acord cu clientul,au datat 31.12.2009.
Ce sa fac cu aceste chitante din 2009,pe care numai acum mi le-a dat?
Pot sa le operez in registrul de casa acum?
Va rog, un sfat, multumesc.

operati-le in registrul de casa acum ("data intrarii in contabilitate" a documentului):)
Cred ca se pot pune la omitere casa... Am avut o situatie de genul, primisem facturi, bonuri fiscale si chitante de incasare clienti in iulie pentru martie si aprilie. Contabila a bagat facturile respective la contul 1174, iar bonurile fiscale le-am introdus in casa pentru luna iulie ca si "omitere casa".
Am dat un exemplu... fac doar contabilitatea primara.
Puteti sa scrieti pe ele primit la dept. contabilitate in data de x august si sa le operati asa cum sugera si gigelin.
Oricum e putin cam aiurea. Daca vine garda financiara va va intreba cum se justifica soldul de la casa avand in vedere ca s-au incasat bani. Unde sunt banii?
Trebuie sa luati in calcul o eventuala declaratie a administratorului privind omisiunea depunerii banilor si a chitantelor la casierie. Sau orice alt document cu care sa justificati inregistrarea in ctb in luna august.
Va doresc succes!