avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 969 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... despagubirea la cazul fortuit exista???
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

despagubirea la cazul fortuit exista???

in urma unui accident cu morti,daca vinovatul este scos pe caz fortuit cine imi mai plateste paguba mea?
El si/sau persoana responsabila civilmente ( asiguratorul etc.).
asiguratorul pers vinovate ce are calitatea de pers civilmente responsabila
nimeni.
Art. 47 Cod penal este o cauza care inlatura caracterul penal al faptei.
Conform art. 10 alin.(1) lit. e) Cod proc. pen. coroborat cu art. 11 alin. (2) lit. b) Cod proc. pen. se dispune achitarea inculpatului.
Conform art. 346 alin. (2) Cod proc. pen. - rezolvarea actiunii civile - cand instanta a constatat existenta unei cauze care inlatura caracterul penal al faptei [...] instanta poate obliga la repararea pagubei materiale si a daunelor morale, potrivit legii civile..

Deci, chiar daca scapa de condamnare, nu scapa de plata.

:offtopic: @athe - pe bune sunteti avocat??!

Alte discuții în legătură

Raspundere penala edelweis08 edelweis08 Prietenul meu este sef de district la un ocol silvic.In contactul colectiv de munca al RNP se prevede ca seful de district raspunde solidar cu pagubele facute ... (vezi toată discuția)
Caz fortuit invmona invmona domnilor fiti mai precisi in codul penal scrie ca e absolvit de raspunderea civila imi da asigurarea banii sau nu? (vezi toată discuția)
Asigurator respins in cadrul procesului penal Aequitas Aequitas Buna ziua, Am fost victima unui accident de circulatie, soldat cu vatamare corporala grava, m-am constituit parte civila in fata instantei de judecata,in ... (vezi toată discuția)