Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... luarea spre ingrijire a unei surori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

luarea spre ingrijire a unei surori

Am o prietena de 27 de ani care este casatorita si are o fetita de 5 anisori.
Mama prietenei mele a murit acum 1 an lasand in urma un sot de 56 de ani bolnav de TBC si o fetita de 6 ani. Fetita orfana nu primeste o ingrijire si educatie adegvata de la tatal ei , lucru constatat si de asistentii sociali ai primariei.( Copila este puratat prin baruri de tatal sau alcoolic)
Ce demersuri trebuie facute pentru ca fetita sa fie data spre crestere surori ei mai mari? Ar putea deveni aceasta asistent maternal pentru surioara ei? Statul ajuta material copii aflati in astfel de situatii?
in principiu se poate acest lucru. luati legatura cu serviciul de asistenta sociala in raza caruia se afla domiciliul minorei in cauza.
Asistentii socialei din cadrul primariei in cauza au spus ca poate lua copilul in ingrijire dar nu poate beneficia de nici un ajutor financiar.
Va rog sa ma ajutati cu un text de lege?
daca va fi incredintat prin masura plasamentului,copilul va beneficia de o indemnizatie in cuantum lunar de 97 lei.